Petrol
115.14
0.79%
Euro
16.72
2.95%
Dolar
15.84
1.92%
Altın
936.28
1.91%
Borsa
2403
0.52%
Bitcoin
488.103
2.39%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  ABD Irak'a asker gönderdi

  ABD, IŞİD'in bölgede ilerlemesi üzerine Irak'ın kuzeyine yaklaşık 130 asker gönderdi.
  • 13.08.2014 - 10:11
  ABD Irak'a asker gönderdi

  ABD Irak a asker gönderdi #1

  ABD, Sincar Dağı'nda mahsur kalan binlerce sivilin yüz yüze olduğu insani krizin boyutunu değerlendirmek ve ilave insani yardım seçenekleri geliştirmek üzere geçici misyonla Irak'ın kuzeyine yaklaşık 130 asker daha gönderdi.

  ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, California eyaletinin güneyindeki Camp Pendleton üssünü ziyareti sırasında askerlere hitaben, yeni askeri personelin Erbil civarındaki bölgeye vardığını bildirdi.

  GÖNDERİLEN ASKERLERİN GÖREVİ "DEĞERLENDİRMEK"

  Hagel, bunun bir tür kara operasyonu kapsamında muharip askerlerin konuşlandırılması gibi bir adım niteliği taşımadığını, gönderilen askerlerin görevinin "değerlendirmek" olacağını belirterek, ABD'nin Irak'taki 8 yıl süren savaşında olduğu gibi bu ülkeye tekrar aynı türden bir muharip misyon çerçevesinde geri dönmeyeceklerini vurguladı.

  Savunma Bakanlığı'ndan isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili de Bakan Hagel'ın tavsiyesi ve ABD Başkanı Barack Obama'nın yetkilendirmesiyle geçici olarak Irak'ın kuzeyine gönderilen tahmini 130 kişilik ek askeri personelin, "Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün tehdidi altında Sincar Dağı'nda mahsur durumdaki Iraklı sivillere destek için yürütülen havadan yardım gayretinin ötesinde, ilave insani yardım seçeneklerini geliştirip, insani yardım misyonunun boyutunu değerlendireceğini" kaydetti.

  MUHARİP YOL ÜSTLENMEYECEKLER

  Yetkili, geçici görevle gönderilen ek askerlerin ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığının sorumluluk sahasındaki bölgeden deniz piyadeleri ve özel operasyon birliklerinden oluştuğunu, askerlerin muharip bir rol üstlenmeyecekleri bilgisini verdi.
  Amerikan haber ajansı AP'nin bir haberinde de askerlerin, dağdaki Yezidiler için bir tür kurtarma misyonu icra etmek üzere gönderilmediğini ancak bu tip bir misyonun uygulanabilirliğini değerlendirecekleri belirtildi.

  BAKANLIK, ABD TEMSİLCİLERİYLE YAKIN ÇALIŞMA İÇİNDE

  Bakanlık yetkilisi, askerlerin, Yezidi halkına yardımcı olmak için çalışan uluslararası ortaklar ve bağımsız teşkilatlarla planları koordine etmek için ABD Dışişleri Bakanlığı ve ABD Uluslararası Kalkınma Ajansı'ndan (USAID) temsilcilerle yakın çalışma içinde olacağını ifade etti. Yetkili, ABD'nin, Irak hükümetinin talebi üzerine, Sincar'da devam eden çatışmalardan etkilenen Iraklılara destek olmanın ve IŞİD tarafından potansiyel soykırım eylemlerine girişilmesini önlemenin yollarını aramaya devam ettiğini kaydetti.

  ERBİL VE BAĞDAT OPERASYONUNDA 160 ASKER GÖREV YAPIYOR

  Irak'ın kuzeyine gönderilen söz konusu 130 askerin yanı sıra, Bağdat'ta halen 90 ve biri Erbil diğeri Bağdat'ta oluşturulan iki ortak operasyon merkezinde de 160 Amerikalı askeri danışman görev yapıyor.
  Ayrıca, ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği'ndeki Güvenlik İşbirliği Ofisinde de 455 civarında Amerikalı güvenlik gücü ve 100 kişilik askeri personel bulunuyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir