Petrol
85.56
-1.86%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
362.751
0.13%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  ABD İran'a ek yaptırımlara soğuk bakıyor

  ABD yönetimi, İran ile P5+1 ülkeleri arasında müzakereler devam ederken İran'a ek yaptırımlar getirilmesine sıcak bakmıyor.
  • 25.11.2014 - 04:13
  ABD İran'a ek yaptırımlara soğuk bakıyor

  ABD İran a ek yaptırımlara soğuk bakıyor #1

  İran ile Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya (P5+1) arasında yürütülen nükleer müzakerelerin 10. turu sonra sona erdirirken, nihai anlaşma için görüşmelerin 7 ay daha sürdürülmesi kararlaştırıldı. Diplomatlar 3 ayda siyasal mutabakata, geri kalan 4 ayda da teknik detayları tamamlanmış bir çerçeve anlaşmasına ulaşılacağını bekliyor.

  Ancak, İran ile müzakerelerin uzatılmasını eleştiren ABD Kongresindeki Cumhuriyetçiler, "Kongrenin, İran'la olası bir anlaşma üzerinde söz sahibi olması ve İran'a yeni yaptırımlar getirilmesini" istedi.

  Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında konuyla ilgili soru üzerine, “müzakereler devam ederken ek yaptırımlar getirilmesinin buna zarar verici olacağına inanıyoruz” dedi.

  ABD’nin ve diğer ülkelerin uyguladıkları yaptırımlar sayesinde Iran’ın müzakere masasına geldiğini hatırlatan Earnest, "ek yaptırımların bu konudaki uluslararası koordinasyonda bazı çatlaklar oluşturabileceğinden kaygı duyduklarını" dile getirdi.

  Earnest, “Diğerleri ‘Zaten çok güçlü yaptırımlar var ve İranlılar nükleer programlarında geri çekilme yaparken ek yaptırımlar getirmek, sizlerin bir anlaşmaya varmaktan çok cezalandırmaya daha meraklı olduğunuz sinyallerini veriyor’ diyebilir” ifadesini kullandı.

  Earnest, ABD Başkanı Barack Obama da dahil, yönetim yetkililerinin gelecek gün ve haftalarda Kongre üyelerini konuyla ilgili arayıp bilgilendireceklerini de bildirdi.

  "İRAN BU KEZ DAHA ŞEFFAF"

  Bir soru üzerine, "İran’ın daha önceki müzakereleri, nükleer kapasitesini gizlice geliştirmek için üstünü örtme aracı olarak kullandığının farkında olduklarını" ifade eden Earnest, ancak şimdiki farkın, şu anki İran yönetiminin anlaşmaya uyduklarını teyit etme noktasında önceki yönetime göre daha şeffaf davranması olduğunu söyledi. Earnest, ayrıca geçmişten farklı olarak şimdi sahada İran’ın nükleer programına daha çok erişimi bulunan uluslararası denetçilerin olduğuna da dikkati çekti.

  Earnest, İran’ın müzakereler sürecinde zenginleştirilmiş uranyumlarını yok etme ve yüzde 5’in üzerinde uranyum zenginleştirmesini durdurma ile uluslararası denetçilerin programı izlemesinin sağlanması gibi adımlar attığına da işaret ederek. “Bu sefer o kadar kaygılı değiliz çünkü denetçilerimiz, onların anlaşmaya uyup uymadığını teyit edebilirler” dedi.

  ABD KONGRESİ KAPALI OTURUMLA BİLGİ ALACAK

  ABD Dışişleri Bakanlığı Basınla İlişkiler Direktörü Jeff Rathke de Kongreyi kamuoyu önünde değil, kapalı oturumda bilgilendireceklerini söyledi.

  Ek yaptırımlara sıcak bakmadıklarını belirten Rathke, İran ile yapılan anlaşmada müzakereler sonuçlanana kadar böyle bir adım atılmayacağının yer aldığını hatırlatarak, bunun da kendilerinin İran’ın da anlaşmanın tüm yükümlülüklerini yerine getirmesini beklemeleriyle aynı anlama geldiğini kaydetti.

  P5+1 ülkeleri ile İran arasındaki bir sonraki görüşmenin gelecek ay olması bekleniyor.


  Görüş Bildir