Euro
15.2790
-0.06%
Dolar
13.5913
0.01%
Altın
793.7640
-0.11%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
495.249
-1.95%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C

  ABD İran'dan umutsuz

  ABD Heyeti Başkanı Robert Wood: İran hiç birşey gizleyemez.
  • 05.06.2012 - 21:41
  ABD İran'dan umutsuz

  ABD İran dan umutsuz #1

   

  İran'ın nükleer programının tartışmaya açıldığı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Yönetim Kurulu Toplantısı'nın bugünkü ikinci oturumunda konuşan ABD Heyeti Başkanı Büyükelçi Robert Wood, İran'ın UAEK ile mutabık kaldığı, ''yapısal yaklaşım uygulaması'' anlaşmasını imzalayacağından umutlu olmadığını söyledi.

  Toplantıda yaptığı konuşmanın ardından basına açıklama yapan Wood, UAEK Başkanı Yukiya Amano'nun son raporunda, İran'ın Fordu nükleer tesislerinde uranyumu yüzde 27 oranında zenginleştirdiğine dair kanıtlar bulunduğunu bildirmesinin ''kaygı verici olduğunu'' söyledi.

  İran yönetiminin UAEK ile istenilen düzeyde işbirliği yapmadığını savunan Wood, ''İran'ın, nükleer programının muhtemel askeri boyutuyla ilgili bilgileri saklamasından rahatsızlık duyduklarını'' bildirdi.

  İran'ın günümüz koşullarında ''hiçbir şey gizleyemeyeceğini'' ifade eden Wood, Parçin nükleer tesisinin uydu görüntülerinde bir süre hiçbir faaliyet yokken, UAEK'nın denetim izni istemesiyle büyük bir temizlik faaliyeti başlatıldığını ve böylece mevcut delillerin yok edildiğini ileri sürdü.

  Parçin nükleer tesislerinde UAEK müfettişlerinin denetim yapmasına izin verilmemesinden büyük rahatsızlık duyduklarını belirten Wood, İran yönetimini, ''UAEK müfettişlerinin nükleer tesislerde koşulsuz denetim yapmalarına izin vermeye'' çağırdı.

  İran ile UAEK arasında hazırlanan ve tarafların mutabık kaldığı açıklanan ''yapısal yaklaşım uygulanması'' konulu anlaşmanın imzalanacağından ''umutsuz'' olduğunu ifade eden Wood, ''İran Temsilcisi Said Celili'nin mutabık kaldığını açıklamasına rağmen anlaşmayı imzalayacağından kuşku duyduğunu'' söyledi.

  Toplantıdaki batılı diplomatik kaynaklar ise İran ile UAEK arasındaki anlaşmanın imzalanabileceğini ancak uygulanmasında sorun çıkabileceği görüşünü savundular.

  RUSYA İRAN'I DESTEKLEDİ

  İran'ın nükleer programının tartışıldığı oturumda ABD ve batılı bazı müttefiklerinin İran'a yönelik ağır eleştirilerine karşın Rusya Federasyonu Heyeti Başkanı Büyükelçi Vladimir Voronkov, İran ile UAEK arasındaki sorunun görüşmeler yoluyla çözümlenebileceğini savunarak, taraflara diyalog çağrısı yaptı.

  İran ile BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyesi ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere ile Almanya arasında Bağdat'ta yapılan görüşmelerden bir sonuç alınamadığı için temasların 18-19 Haziran tarihlerinde Moskova'da yapılması kararlaştırılmıştı.

  Bu arada bugünkü oturumda AB adına dönem başkanı Danimarka da yaptığı ortak açıklamada, İran'ın nükleer programının muhtemel askeri boyutundan ''ciddi kaygı duyduğunu'' belirterek, İran yönetimini, UAEK ile şeffaflık konusunda işbirliği yapmaya çağırdı.

  İran'ın nükleer programına ilişkin tartışmanın, toplantının yarınki oturumunda da devam edeceğini bildirine UAEK kaynakları, üye ülkelerin heyet başkanlarının başvuru sırasına göre sözlü beyanlarda bulunacaklarını kaydetti.

  İran'ın nükleer programına ilişkin Türkiye Heyeti Başkanı Büyükelçi Tomur Bayer'in de yarınki oturumda konuşma yapması bekleniyor.


  Görüş Bildir