Petrol
98.23
-1.38%
Euro
18.4686
-0.35%
Dolar
17.9608
0.13%
Altın
1.03
-0.17%
Borsa
289
0.74%
Bitcoin
428.000
-3.20%
28ºC
İstanbul
Çok bulutlu 28 C

  ABD: İsrail'in yeni yerleşimlerini desteklemedik

  ABD Dışişleri Sözcüsü John Kirby hiçbir zaman İsrail'in yeni yerleşim yerleri kurma kurma çabalarını desteklemediklerini belirtti.
  • AA
  • 01.07.2015 - 06:30
  ABD: İsrail'in yeni yerleşimlerini desteklemedik

  ABD: İsrail in yeni yerleşimlerini desteklemedik #1

  Kirby, günlük basın toplantısında, "Ticareti Geliştirme Yetkisi" (TPA) yasasında, ticari ortaklıklarda İsrail’e yönelik boykot ve tecrit gibi kampanyaların teşvik edilmemesine yönelik kısımda, "İsrail tarafından kontrol edilen bölgeler" ifadesinin kullanılmasına dair soruya yazılı yanıt verdi.

  ABD olarak İsrail devletini hedef alan yaptırım, tasfiye ve boykot gibi eylemlere güçlü biçimde karşı olduklarını belirten Kirby, ancak yasanın ilgili hükmü, İsrail ve "İsrail kontrolündeki bölgeler"i bir araya getirerek, ABD’nin yerleşim yeri eylemleri de dahil olmak üzere işgal altındaki bölgeler konusunda uzun süredir var olan politikasına ters düştüğünü kaydetti.

  Kirby, 1967’den bu yana Demokrat ve Cumhuriyetçi olsun tüm yönetimlerin İsrail’in 1967 sınırları ötesindeki yerleşim yeri hareketlerine karşı durduğunu anımsatarak, "Bu yönetimin duruşu da farklı değil. ABD yönetimi hiçbir zaman İsrail’in yeni yerleşimlerini ve bununla ilgili girişimlerini desteklemedi ve savunmadı ve bunu meşrulaştıracak eylemler ve politikalarda da bulunmadı" ifadesini kullandı.

  Ayrıca Kirby, ABD’de hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi Parti'nin, sahadaki gerçekleri değiştiren yeni yerleşim çabaları ve eylemlerinin iki devletli çözümün "altını kazıdığının" ve sadece sürdürülebilir ve adil bir barışa yönelik müzakereleri daha da zorlaştırdığının uzun süredir farkında olduğunu ifade etti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir