Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
474.798
0.95%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  ABD itiraf etti: Dinlemede çok aşırı gittik

  ABD dinleme skandalının neden olduğu hasarı gidermeye çalışıyor.
  • 01.11.2013 - 13:39
  ABD itiraf etti: Dinlemede çok aşırı gittik

  ABD itiraf etti: Dinlemede çok aşırı gittik #1

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ülkesinin gizli dinleme faaliyetlerinin bazı durumlarda 'aşırıya kaçtığını' söyledi.

  İTİRAF EDEN EN ÜST DÜZEY YETKİLİ

  Kerry, Obama yönetiminde şimdiye kadar, ABD'nin Avrupalı müttefiklerinde infiale yol açan dinleme iddiaları konusunda doğrudan açıklama yapan en üst düzey yetkili oldu. Kerry, 'Ulusal Güvenlik Kurumu'nun uygunsuz davranışlarını önlemek için Başkan Obama'yla birlikte çalışacağını' söyledi. ABD Dışişleri Bakanı bununla birlikte terör saldırılarını önlemek için artan izleme operasyonlara ihtiyaç duyduklarını da sözlerine ekledi.

  'MASUM İNSANLAR SUİSTİMAL EDİLMEDİ'

  Kerry, Londra'da video konferans aracılığıyla katıldığı bir toplantıda, 'Planlarını önceden haber alarak uçakların düşürülmesini, binaların yıkılmasını ve insanların suikaste uğramasını önledik' dedi. Kerry, 'Sizi temin ederim ki, bu süreçte masum insanlar suistimal edilmedi. Bilgi toplama çabası var ve evet bazı durumlarda uygunsuz davranılarak aşırıya kaçıldı' ifadelerini kullandı.

  MERKEL 10 YIL DİNLENMİŞ

  ABD'nin dünya genelinde büyükçelçiliklerine kurduğu istasyonlarla cep telefonları ve internet iletişimini izlemeye aldığı yolundaki haberler Avrupa'da büyük öfkeye neden olmuştu.

  ABD'nin 10 yıldır Almanya Başbakanı Angela Merkel'in cep telefonlarını dinlediği iddiaları iki ülke arasındaki ilişkilerde gerginliğe yol açtı. İddialar, Rusya'ya iltica eden eski ABD istihbarat görevlisi Edward Snowden'ın sızdırdığı belgelere dayanıyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir