Dolar
6.8587
0.051%
Euro
7.8328
0.083%
Altın
1809.44
-0.0596%
Borsa
117741.1
-0.5553%
G. Altın
399.29
0.0704%
Bitcoin
63251.08
-0.2335%
19ºC
İstanbul
Açık 19 C

  ABD jetleri Irak üzerinde keşif uçuşu yapıyor

  ABD jetleri, Irak üzerinde keşif uçuşu yapmak üzere USS George H.W. Bush savaş gemisinden havalandı.
  • 19.06.2014 - 11:58
  ABD jetleri Irak üzerinde keşif uçuşu yapıyor

  ABD jetleri Irak üzerinde keşif uçuşu yapıyor #1

  ABD Genelkurmay Başkanı Martin Dempsey'in, Irak'ın ABD'den, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütüne yönelik hava saldırısı düzenlemesi talebinde bulunduğunu söylemesiyle birlikte gözler Irak havasahasına çevrildi. Basra Körfezi'ndeki savaş gemisi USS George H.W. Bush savaş gemisinden havalanan F-18 jetleri Irak hava sahasında sortie atıyor.

  Genelkurmay Başkanı Dempsey Irak hükümetinin ABD'den hava operasyonu talep ettiğini açıkladı. Amerikan basını insansız uçaklarla gerçekleşmesi beklenen hava saldırısı için Irak hükümetinin ABD'ye hava sahasını açtığını duyurdu. F-18 uçakları olası hedefleri belirlemek için Irak üzerinde keşif uçuşları yapmaya başladı. F-18'ler lazerle hedef belirliyor ardından bu hedeflerin koordinatları Predator drone'lara yüklenecek ve hedefler 500 kiloluk Hellfire (Cehennem Ateşi) denilen füzelerle vurulacak.

  IŞİD'LE MÜCADELE ABD'NİN YARARIINA

  Dempsey, Kongre'de Pentagon'un 2015 yılı bütçesine ilişkin katıldığı oturumda, "Irak hükümetinden hava kuvveti için talep aldık" ifadesini kullandı. Dempsey, talebin ne zaman geldiğine yönelik ise detay belirtmedi. Obama yönetiminin böyle bir talebe ne yanıt vereceğinin yöneltilmesi üzerine ise Dempsey, "Nerede olursak olalım, IŞİD ile mücadele etmek ABD'nin ulusal çıkarlarınadır" değerlendirmesinde bulundu.

  ZEBARİ DE 'HAVA SALDIRISI' DEDİ

  El Arabiya televizyonuna çıkan Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari de ABD'den IŞİD'e karşı hava saldırısında bulunmasını talep ettiklerini söyledi. IŞİD'in Irak'ta son dönemdeki eylemlerinin ardından Irak Başbakanı Nuri el-Maliki'nin ABD'den gizlice IŞİD'e karşı insansız hava araçlarıyla hava saldırısında bulunmasını istediği ABD medyasına bir süre önce sızmıştı. Obama yönetime konuyla ilgili soruları "tüm seçeneklerin masada olduğu" şeklinde yanıtlıyordu. Ancak yönetim, Irak'ın böyle bir talebi olup olmadığını açıkça teyit etmemişti.

  Görüş Bildir