Euro
9.6725
0.69%
Dolar
8.0578
0.63%
Altın
460.49
1.36%
Borsa
1.408
0.03%
Bitcoin
492.787
-0.71%
12ºC
İstanbul
Puslu güneşli 12 C

  ABD Küba'yı terör listesinden çıkardı

  ABD Başkanı Barack Obama, Küba'yı teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarma kararı aldı.
  • AA
  • 15.04.2015 - 02:22
  ABD Küba'yı terör listesinden çıkardı

  ABD Küba yı terör listesinden çıkardı #1

  Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, yaptığı yazılı açıklamada, Obama’nın, bugün Kongre’ye, Küba’nın teröre destek veren ülkeler listesinden çıkarılmasına ilişkin raporu ve tasdik yazısını gönderdiğini bildirdi.

  Earnest, Küba’nın kayıtlarının istihbarat camiası tarafından dikkatli şekilde incelenmesinin ve Küba hükümetinin taahhüdünün ardından ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, ülkenin listeden silinmesi şartları yerine getirdiğine karar kıldığını kaydetti.

  Kerry’nin daha sonra Obama’ya bu yönde öneride bulunduğunu belirten Earnest, "Başkanın belirttiği gibi Küba hükümetiyle farklılıklarımız devam edecek. Ancak Küba’nın politika ve eylemlerine yönelik geniş çaplı kaygılarımız, bu ülkenin, teröre destek veren ülke olarak tanımlanması kriterinin dışındaki konular" ifadesini kullandı.

  Küba, 1982 yılında ABD’nin teröre destek veren ülkeler listesine dahil edilmişti.

  ABD kanunları gereği, ABD başkanının bir ülkenin listeden çıkarılması önerisinin yürürlüğe girebilmesi için 45 gün önceden Kongre’ye ilgili gerekçeli rapor ve tasdik yazısının sunulması gerekiyor.

  Bu noktada, yönetimin gönderdiği yazıda, "Küba hükümetinin 6 ay boyunca uluslararası terörizme yardım ve destekte bulunmadığı ve Küba hükümetinin gelecekte de uluslararası terörizmi desteklemeyeceği teminatında bulunduğu" belirtildi.

  Obama, geçen yılın sonunda açıkladığı Küba açılımının ardından ABD Dışişleri Bakanlığına Küba’nın teröre destek veren ülkeler listesindeki durumunu incelemesi talimatını vermişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir