Euro
8.976
-0.11%
Dolar
7.3987
-0.27%
Altın
444.86
-0.2%
Borsa
1.578
0.54%
Bitcoin
250.887
-6.17%
7ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 7 C

  ABD: Kuzey Kore'nin iddiası gerçek dışı

  ABD yönetimi, Kuzey Kore'nin nükleer deneme yaptığı iddiası sonrasındaki incelemelerin sonuçlarını açıkladı.
  • AA
  • 06.01.2016 - 23:49
  ABD: Kuzey Kore'nin iddiası gerçek dışı

  ABD: Kuzey Kore nin iddiası gerçek dışı #1

  Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında Kuzey Kore'nin hidrojen bombası denemesinde bulunduğu yönündeki iddialarına ilişkin, yapılan ilk incelemelerin iddiaları doğrulamadığını belirterek, "Olay üzerine yapılan ilk incelemeler, Kuzey Kore'nin başarılı bir hidrojen bombası denemesi yaptığı iddialarıyla örtüşmüyor" dedi.

  Earnest, "Son 24 saat içerisinde ABD hükümetinin Kuzey Kore'nin teknik ve askeri kapasitesi hakkındaki değerlendirmelerini değiştirecek hiçbir şey olmadı" değerlendirmesinde bulundu.

  DIŞİŞLERİ BAKANI KERRY, İDDİALARI KINADI

  ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise yazılı bir açıklama yaparak Kuzey Kore'nin iddialarını değerlendirdi. Kerry, ABD ve birçok ülkenin, Kuzey Kore'nin gerçekleştirdiği denemeyi çok net bir şekilde kınadıklarını vurgulayarak, "Bu provokatif hareket, uluslararası barışı ve güvenliği çok ciddi bir şekilde tehdit etmekte ve BM Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal etmektedir" dedi.

  Kerry, "ABD halkının ve bölgedeki müttefiklerimizin güvenliğini sağlamaya devam edeceğiz" ifadesini kullandı. Kerry, Kuzey Kore'yi nükleer silahları olan bir devlet olarak değerlendirmediklerini ve değerlendirmeyeceklerini söyledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir