Euro
9.8685
0.02%
Dolar
8.1879
0.11%
Altın
472.89
0.21%
Borsa
1.33
0%
Bitcoin
441.000
-3.19%
10ºC
İstanbul
Açık 10 C

  ABD, Meksika sınırındaki 25 bin sığınmacıyı kabul edecek

  ABD İç Güvenlik Bakanlığı, sığınma talebi duruşmaları için Meksika'da bekletilen 25 bin sığınmacının ülkeye kabul edileceğini duyurdu.
  • AA
  • 12.02.2021 - 22:41
  ABD, Meksika sınırındaki 25 bin sığınmacıyı kabul edecek

  ABD Başkanı Joe Biden, selefi Donald Trump'ın 2019'da getirdiği ve Orta Amerika ülkelerinden ABD'ye sığınma başvurusunda bulunanlara "Meksika'da Kal Programı" olarak da bilinen Göçmen Koruma Protokolüne (GKP) yönelik adım attı.

  25 BİN MÜLTECİ BAŞVURU YAPTI

  İç Güvenlik Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, "GKP kapsamında Meksika'da kalmaya zorlanan kişilerin işlemleri başlatılacak. Şu anda bu kapsamda sığınma başvurusunda bulunan 25 bin kişi var." ifadeleri kullanıldı.

  Sürecin 19 Şubat'ta başlayacağı belirtilen açıklamada, koronavirüs salgını dolayısıyla haziranda askıya alınan sığınma başvurularının ise sanal ortamdan kayıt alınacak şekilde yeniden başlatılacağı duyuruldu.

  Açıklamada, halihazırda Meksika'da sığınma taleplerinin değerlendirilmesi için bekleyenlerin herhangi bir işlem yapmasına gerek olmadığı vurgulanarak, "Bir kez kaydolup koşulları sağlayan kişiler nereye ve nasıl geleceklerine ilişkin ek bilgi alacak. Bu bilgileri almadan kimse sınıra yaklaşmasın." uyarısı yapıldı.

  ABD, Meksika sınırındaki 25 bin sığınmacıyı kabul edecek #1

  ABD YOLUNDAKİ GÖÇMENLER, MEKSİKA'DA BEKLETİLİYOR

  Orta Amerika ülkelerinden yola çıkan çok sayıda göçmen, Guatemala ve Meksika üzerinden ABD'ye ulaşmaya çalışıyor.

  Trump, 2017'de göreve geldikten sonra Orta ve Güney Amerika'dan gelen göçmenleri Meksika sınırında bekletme kararı almıştı.

  ABD ve Meksika hükümetleri arasında 29 Ocak 2019'da varılan GKP mutabakatı kapsamında ise bu ülke üzerinden ABD'ye göç başvurusunda bulunan üçüncü ülke vatandaşlarının, başvuru işlemleri sonuçlanana kadar sınır kenti Tijuana'da ikamet etmesi öngörülmüştü.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir