Euro
14.009
4.02%
Dolar
12.369
3.08%
Altın
712.88
3.27%
Borsa
1.776
-2.35%
Bitcoin
717.453
3.55%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C
  ABD, Münbiç'teki güçlerinin güvenliğinden endişeli

  ABD, Münbiç'teki güçlerinin güvenliğinden endişeli

  ABD'de üst düzey bir yetkili, Afrin'de gerçekleştirilen terör karşıtı operasyonun Münbiç'e doğru ilerlemesinden endişe duyduklarını belirtti.
  • Haber Merkezi
  • 25.01.2018 - 09:54

  Zeytin Dalı Harekatı tüm hızıyla devam ediyor. Afrin'de etkili bir operasyon gerçekleştiren TSK ve ÖSO birlikleri bir yandan bölgedeki terör unsurlarını yok ederken, diğer yandan da yeni operasyonlara hazırlanıyor.

  En son Azez kolunu açan TSK'nın buradan Münbiç'e ilerlemesi hedefleniyor. Ancak bu durum ABD'yi endişeye sevk ediyor.

  ABD, Münbiç teki güçlerinin güvenliğinden endişeli #1

  ABD 'ORTAKLARININ' GÜVENLİĞİNDEN ENDİŞELİ

  Amerikalı üst düzey bir yetkili, Afrin'deki terör unsurlarına yönelik Zeytin Dalı Harekatı'nın Münbiç'e doğru ilerlemesinden bölgedeki ABD güçlerinin güvenliği nedeniyle endişe duyduklarını, bu endişenin Ankara'ya iletildiğini belirtti.

  Amerikalı yetkili, Türkiye'nin Afrin'deki harekatın doğudaki Münbiç'e doğru devam etmesi ihtimalinden endişeli olduklarını kaydetti. Yetkili, bu endişenin Ankara'da salı günü iki ülke heyetleri arasında yapılan görüşmelerde Türk tarafına iletildiğini söyledi.

  ABD, Münbiç teki güçlerinin güvenliğinden endişeli #2

  "MÜNBİÇ'TEN ENDİŞE DUYUYORUZ"

  Yetkili, "Münbiç civarında Amerikan güçleri var. Sahadaki güçlerin güvenliği bizim bir numaralı endişemiz. Bu endişe Türkiye'ye iletildi." dedi.

  Amerikalı yetkili, ABD yönetiminin, daha önce yaptığı "YPG güçleri Fırat’ın doğusuna gidecek" taahhüdünü yerine getirmediği hatırlatılarak Münbiç'i Münbiç halkının idare etmesi gerektiğine yönelik açıklamalara karşın YPG/PKK'nın buradan çıkmamasının tutarsızlık olup olmadığı sorusu üzerine, "Münbiç’in geleceği nasıl şekillenecek bunu bilemem ama Münbiç’i kontrol eden Münbiç halkı olmalı. Türk yetkililer, YPG’yi Fırat’ın doğusunda görmek istediklerini bize söylediler. Bu da Washington’a iletildi." ifadesini kullandı.

  ABD, Münbiç teki güçlerinin güvenliğinden endişeli #3

  SİLAHLAR ABD ASKERLERİNE GİTMİŞ

  ABD'li yetkilinin değindiği bir diğer konu da Türkiye'ye taahhüd ettiği YPG'ye verilen silahların toplanması oldu.

  Türkiye'nin terör örgütü olarak gördüğü YPG'ye ABD'nin silah yardımı yaptığı ve bunları toplama sözü verdiği hatırlatılan yetkili, "Bu taahhüdümüzü yerine getirmeye niyetli olduğumuzu Türk tarafına söyledik." dedi.

  "Hala silah vermeye devam ediyor musunuz?" sorusu yöneltilen yetkili, buna ABD Savunma Bakanlığının cevap verebileceğini, bu zamana kadar yapılan sevkiyatların büyük çoğunluğunun ABD askerlerine gittiğini ve bunların çoğunun da gıda, mühimmat, yaşam malzemesi ve diğer malzemelerden oluştuğunu savundu.

  ABD, Münbiç teki güçlerinin güvenliğinden endişeli #4

  SINIR GÜÇLERİ YOK PYD İLE DEVAM

  Türkiye'nin tepkisine neden olan "YPG/PKK'lılara eğitim verilmesi" konusuna değinen ABD'li üst düzey yetkili, "Suriye sınır gücü" adlı bir oluşumun bulunmadığını, "bunun kamuoyuna yanlış aktarıldığını" savundu.

  Bir sınır gücü oluşturma planlarının da bulunmadığını belirten Amerikalı yetkili, "DEAŞ üyelerinin komşu ülkelere kaçmasını engellemek için Suriye Demokratik Güçleri (PYD/PKK) ile çalışmaya devam ediyoruz." ifadesini kullandı.

  ABD, Münbiç teki güçlerinin güvenliğinden endişeli #5

  "Suriye sınır gücü" yerine doğru tanımlamanın ne olacağını sorusu üzerine yetkili, bu sorunun ABDSavunma Bakanlığına (Pentagon) sorulması gerektiğini belirterek "Yanlış aktaranlar onlardı." dedi.

  Erdoğan: Afrin'i Münbiç operasyonu takip edecek VİDEO

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir