Petrol
112.01
1.19%
Euro
17.2699
-0.15%
Dolar
16.1109
0.22%
Altın
963.18
-0.32%
Borsa
2375
0.00%
Bitcoin
484.983
2.45%
15ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 15 C

  ABD neden Türkiye için bayrakları yarıya indirmedi

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsüne, bayrakların Belçika için yarıya indirilirken Türkiye için neden indirilmediği soruldu.
  • 24.03.2016 - 10:06
  ABD neden Türkiye için bayrakları yarıya indirmedi

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı. Sözcü Toner, Belçika'nın başkenti Brüksel'de düzenlenen terör saldırılarında hayatını kaybedenlerin anısına ABD'de bayrakların yarıya indirilmesinin ''yas ve saygı işareti'' olduğunu, fakat diğer ülkeler için aynı uygulamanın yapılmamasının saygısızlıkla tarif edilemeyeceğini belirtti.

  ABD neden Türkiye için bayrakları yarıya indirmedi #1

  MÜTTEFİKLER ARASINDA BİR AYRIM MI VAR?

  ''Acı paylaşımında bayrakları yarıya indirmede kriter nedir? Saldırının nerede olduğunun önemi ya da müttefikler arasında bir ayrım var mı?'' şeklindeki soruya Toner, ''Bu kararın Beyaz Saray tarafından ya da ülkenin liderleri tarafından alındığını sanıyorum'' cevabını verdi.

  "BEYOĞLU'NDAKİ SALDIRIYI KINADIK"

  Bu konuda herhangi bir kriter olup olmadığını bilmediğini söyleyen Toner, son olarak İstanbul Beyoğlu'nda düzenlenen ve 4 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı da kınadıklarını hatırlatarak, ''Bayrakların yarıya indirilmemesi saygısızlık şeklinde yorumlanmamalı'' dedi.

  ABD neden Türkiye için bayrakları yarıya indirmedi #2

  "KRİTERLER HAKKINDA BİR ŞEY DİYEMEYECEĞİM"

  Toner, Türk yetkililerle de bu konudaki üzüntülerini paylaştıklarını belirterek, Brüksel saldırısı sonrası bayrakların yarıya indirilmesi üzerine, ''Bu bir yas ve saygı göstergesidir. Hangi durumda bunun uygulandığı yönündeki kriterler hakkında bir şey diyemeyeceğim'' şeklinde konuştu.

  TALİMATI OBAMA VERMİŞTİ

  ABD Başkanı Barack Obama, Brüksel'de gerçekleştirilen terör saldırılarında hayatlarını kaybedenlerin anısına ülke genelindeki federal kurumlar, askeri noktalar, savaş gemileri ve limanların yanı sıra büyükelçilikler ve askeri tesislerde bayrakların 26 Mart'a kadar yarıya indirilmesi talimatını vermişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir