Euro
15.2350
-0.43%
Dolar
13.5105
0.03%
Altın
800.4190
-0.01%
Borsa
1941
1.63%
Bitcoin
499.307
7.58%
0ºC
İstanbul
Çok bulutlu 0 C

  ABD nükleer reforma gidiyor

  ABD Savunma Bakanlığı, nükleer işletmelerdeki bazı sistematik sorunların çözülmesi ve nükleer güçlerin güvenliğinin gelecekte de sorunsuz devam etmesi için reform paketi açıkladı.
  • 14.11.2014 - 23:46
  ABD nükleer reforma gidiyor

  ABD nükleer reforma gidiyor #1

  ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel’in talebiyle geçen şubatta bakanlığın nükleer işletmeleriyle ilgili hazırlanan iki ayrı gözden geçirme raporunda kurumun şu anki nükleer güçlerinin, misyonlarını yerine getirecek düzeyde olduğu ancak gelecekte bu güçlerin etkinliği ve güvenliğinin altını kazıyacak bazı sistematik problemlerin çözülmesi gerektiği ortaya çıktı.

  100 MADDELİK NÜKLEER REFORM PAKETİ

  Hagel, Pentagon’da bu gözden geçirme raporları sonrasında hazırlanan, bakanlığın nükleer stoklarıyla ilgili 100 maddelik yeni bir reform paketi açıkladı.

  ABD’deki nükleer stokların güvenlikli ve koruma altında olduğunu belirten Hagel, ancak uzun süre Irak ve Afganistan savaşlarına odaklanılmasının nükleer caydırıcılıklarının düzeyini düşürdüğünü kaydetti.

  Hagel, bu alana yönelik kaynak, yatırım ve ilgi azlığının nükleer gücün çok az kariyer imkanı sağladığı fikrinin ortaya çıkmasına neden olduğunu ifade ederek, şu anki mevcut nükleer stok ve işletmelerdeki sistematik problemlerin çözülmesi için yeni düzenlemeler getireceklerini duyurdu.

  NÜKLEERE HER YIL 10 MİLYAR DOLAR

  Savunma Bakanı Hagel, yönetim kademelerinde de bazı düzenlemelerle, ülkenin nükleer stokların yönetiminde baştan sona değişiklikler için emir verdi. Hagel, bakanlığın nükleer güçlerinin güvenliği ve etkinliğinin sorunsuz devamı için bakanlığın gelecek 5 yılda her yıl 10 milyar dolar bütçe ayıracağını da bildirdi.


  Görüş Bildir