Petrol
112.02
1.20%
Euro
17.3059
0.05%
Dolar
16.1507
0.47%
Altın
965.87
-0.04%
Borsa
2375
0.00%
Bitcoin
486.963
2.83%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  ABD, Orta Doğu ülkelerine 30 milyar dolarlık silah sattı

  Dünyanın en büyük savunma sektörüne sahip ABD, son bir yıl içinde Orta Doğu ülkelerine 30 milyar dolar değerinde silah sattı.
  • AA
  • 29.03.2016 - 12:49
  ABD, Orta Doğu ülkelerine 30 milyar dolarlık silah sattı

  abd

  ABD Dışişleri Bakanlığı 2015'in Mart ayından bu yana Orta Doğu ülkelerine 30 milyar dolarlık silah ve savunma ürünü satışını onayladı.

  SATIŞLARIN BÜYÜK BÖLÜMÜ ORTA DOĞU ÜLKELERİ

  ABD Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansından derlediği verilere göre, satışların önemli bir bölümü, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Umman, Katar ve Kuveyt'in oluşturduğu Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkelerine yapıldı.

  SUUDİ ARABİSTAN EN ÇOK SAVUNMA MALZEMESİ İTHAL EDEN ÜLKE OLDU

  KİK üyelerinden Suudi Arabistan, tek başına 21 milyar doların üstünde ürün satın alarak en çok savunma malzemesi ithal eden ülke oldu. KİK ülkeleri dışında, Irak, İsrail ve Lübnan da ABD'den önemli seviyede silah ve savunma teçhizatı temin etti. ABD Dışişleri Bakanlığı, ayrıca Mayıs 2015'te İsrail'e 1 milyar 900 milyon dolara yakın taarruz mühimmatı satılmasını onayladı.

  ABD SİLAHLARI ORTA DOĞU'YU İSTİKRARSIZLAŞTIRIYOR MU TARTIŞMASI

  Öte yandan Orta Doğu'da artan silah talebinin, bölgedeki istikrarsızlık ve şiddet sarmalının nedenlerinden mi yoksa sonuçlarından mı olduğu tartışılıyor. Uluslararası Af Örgütünün geçen yılın sonunda yayımladığı "Stok alımı: IŞİD'in silahlanması" başlıklı raporda, DAEŞ'in cephanesindeki silahların büyük kısmının, Irak ordusundan yağmalanan ABD, Rusya ve eski Sovyet menşeli silahlar olduğu belirtilmişti.

  ABD, Orta Doğu ülkelerine 30 milyar dolarlık silah sattı #2

  "SAVAŞ ALANINDA YAŞANAN TEÇHİZAT KAYIPLARI KAÇINILMAZ"

  ABD Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Askeri İlişkiler Bürosu Sözcüsü David McKeeby, yaptığı değerlendirmede, "Herhangi bir çatışmada, savaş alanında yaşanan teçhizat kayıplarının kaçınılmaz olduğunu söyleyebiliriz ancak ABD değerlendirme ve denetlemeyi askeri malzemelerin alıcı ülkelere ulaştırılması sürecinin olmazsa olmaz parçalarından biri olarak görüyor." diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir