Euro
15.3547
0.13%
Dolar
13.4488
0.08%
Altın
786.9720
0.11%
Borsa
2,085.76
0.62%
Bitcoin
575.915
-1.16%
7ºC
İstanbul
Yağmur 7 C

  ABD: Özbekistan'da askeri üs kurmayacağız

  ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Robert Blake, Özbekistan'da askeri üs kurmayı planlamadıklarını açıkladı.
  • 18.08.2012 - 17:17
  ABD: Özbekistan'da askeri üs kurmayacağız

  ABD: Özbekistan da askeri üs kurmayacağız #1

  Güney ve Orta Asya'dan sorumlu ABD Dışişleri Bakanı Yardımcısı Robert Blake, Taşkent'te iki ülke arasında düzenlenen siyasi istişare ve İş Forumunun ardından yaptığı basın toplantısında, ülkesinin Özbekistan'da askeri üs kurmayı planlamadığını kaydetti.

  ASKERİ ÜS PLANIMIZ YOK

  Blake, gazetecilerin bazı basın organlarında, ABD'nin Özbekistan'da askeri üs kurmayı hedeflediği ve bununla ilgili bir anlaşmanın imzalanmasının öngörüldüğüyle ilgili sorusu üzerine, bu haberlerin gerçeği yansıtmadığını ve ABD'nin Özbekistan'da askeri üs kurma planının olmadığını vurguladı.

  AFGANİSTAN'A YARDIM SÜRECEK

  Gazetecilerin 2014 yılında uluslararası koalisyon güçlerinin Afganistan'dan çekilmesinin ardından, bu ülkeden doğacak olası tehlike ile ilgili sorusu üzerine konuşan Blake, ABD'nin Afganistan'a yaptığı yardımı devam ettirmeye hazır olduğunu ve bu çerçevede iki ülke arasında stratejik partnerlik anlaşmasının imzalandığını, ayrıca NATO ülkelerinin de Chicago'da düzenlenen zirvede, bu ülkeye yaptığı yardımı sürdürmeyi kararlaştırdığını hatırlattı.

  ÖZBEKİSTAN'LA İSTİŞARELER SÜRECEK

  Blake, "Biz orada güvenliğin sağlanması için belirli güçleri tutacağız. Ayrıca Özbekistan ile de bu doğrultuda istişareleri sürdüreceğiz" diye konuştu.

  Haziran ayında, Özbekistan'ın başta Rusya olmak üzere bazı Bağımsız Devletler Topluluğu ülkelerinin oluşturduğu Ortak Güvenlik Anlaşması Örgütü'ndeki faaliyetini geçici olarak askıya almasının ardından, bazı basın organlarında, 2005 yılında ABD askeri üssünün kapatıldığı Özbekistan'da, ABD askeri üssünün yeniden açılabileceğini yönünde haberler yer almıştı.


  Görüş Bildir