Euro
10.143
0.03%
Dolar
8.6512
0.05%
Altın
489.24
0.25%
Borsa
1.399
-1.41%
Bitcoin
388.706
-6.37%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  ABD petrolü Maduro'nun elinden almaya çalışıyor

  Venezuela'da darbe yapmaya çalışan ABD, başkan olarak tanıdığı muhalefet liderine bütün gelirleri aktarmak istiyor.
  • Haber Merkezi
  • 25.01.2019 - 13:59
  ABD petrolü Maduro'nun elinden almaya çalışıyor

  ABD'nin, Venezuela'nın petrol gelirinin, Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'ya değil, kendi başkanlığını ilan eden muhalif Juan Guaido'ya aktarılması için çaba gösterdiği açıklandı.

  "MADURO'NUN GELİR KAYNAKLARINA ERİŞİMİ KESMEYE ÇALIŞIYORUZ"

  Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton dün gazetecilere yaptığı açıklamada, Maduro'ya para gitmemesi için çaba gösterdiklerini söyledi ve "Bugün Maduro rejiminin gelir kaynaklarına erişimini kesmeye uğraşıyoruz" dedi.

  WASHİNGTON NAKİT KAYNAKLARI KESMEYE ÇALIŞIYOR

  Ayrıntıları bilinmese de, bu açıklama Washington'un geleneksel diplomatik önlemlerin ötesine geçerek, zaten çok ağır bir ekonomik çöküş yaşayan Maduro hükümetinin nakit kaynaklarını kesmeye hazır olduğunu gösteriyor.

  ABD petrolü Maduro nun elinden almaya çalışıyor #1

  Bu adım Çarşamba günü Washington ve bazı bölge ülkelerinin desteğiyle kendisini başkan ilan ederek yemin eden Guaido için önemli bir destek sayılabilir.

  "GELİRLER ARTIK YASAL HÜKÜMETE GİTMELİ"

  Bolton, "Juan Guaido'yu geçici anayasal cumhurbaşkanı olarak tanıdığımız için, bununla uyumlu olarak gelirlerin artık yasal hükümete gitmesinin doğru olduğunu düşünüyoruz" dedi.

  Bolton bu sürecin çok karmaşık olduğunu ve nasıl işleyeceği konusunda çalışmaların henüz tamamlanmadığını belirtti. Venezuela enformasyon bakanlığı bu konuda yorum talebine karşılık vermedi.

  ABD petrolü Maduro nun elinden almaya çalışıyor #2

  "MADURO İÇİN SONUN BAŞLANGICI"

  Guaido ise Univision televizyonuyla yaptığı söyleşide, bu durumun "Maduro için sonun başlangıcı" olduğunu ve Maduro üzerindeki baskıyı artırmak için insani yardım güvencesi sağlamak ve yeni ekonomik önlemleri devreye sokmak için çalışacağını söyledi.

  Açıklanmayan bir adresten yaptığı konuşmada Guaido, insani yardımın sağlanması ve seçimlerin en kısa zamanda yapılması için çalışacağını söyledi Guaido, "Önümüzdeki görev serbest seçimlerin yapılmasını sağlamaktır; seçimlerin en kısa zamanda yapılmasını istiyoruz. Ama biz bir diktatörlükte yaşıyoruz" dedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir