Euro
9.384
-1.03%
Dolar
7.8808
-0.9%
Altın
459.65
-0.5%
Borsa
1.333
0.58%
Bitcoin
138.003
-10.33%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 13 C

  ABD rehine politikasında değişikliğe gitti

  ABD Başkanı Barack Obama, terörist gruplar tarafından rehin alınan Amerikalılara ilişkin politikalarında değişikliğe gittiklerini duyurdu.
  • AA
  • 25.06.2015 - 04:50
  ABD rehine politikasında değişikliğe gitti

  OBAMA

  ABD Başkanı Barack Obama, rehinelere ilişkin politika değişikliğini Beyaz Saray’da açıkladı. Terörizmle bağlantılı gruplarca, 2001’deki 11 Eylül saldırılarının ardından 80’den fazla Amerikalı'nın rehin alındığını ifade eden Obama, yönetim olarak, bu rehinelerin ülkelerine güvenli şekilde geri getirilmesi ve ailelerine sahip çıkılması için ellerinden gelen her şeyi yapmaları gerektiğini söyledi.

  BAKANLIKLAR VE KURUMLAR ARASI İŞ BİRLİĞİ OLMAYIŞI

  Rehinelerin ailelerinin, yakınlarının kurtarılması konusunda bakanlıklar ve kurumlar arasında iş birliğinin olmadığından, bürokrasi içinde kaybolup gitmekten ve bazı noktalarda başvurmayı düşündükleri yollar nedeniyle tehdit edildiklerinden şikayetçi olduklarını anlatan Obama, "Bunlar kesinlikle kabul edilemez” ifadesini kullandı.

  TALİMATI VERDİ

  Yeterince acı çeken bu ailelerin, hükümet tarafından göz ardı edildiklerini asla düşünmemeleri gerektiğini dile getiren Obama, bu noktada rehine politikalarının kapsamlı şekilde gözden geçirilmesi talimatını verdiğini bildirdi.

  ATILACAK ADIMLAR

  Bu noktada atacakları adımları sıralayan Obama, sözlerini şöyle sürdürdü:

  “Amerikalı rehinelerin evlerine güvenli şekilde dönmesi en büyük önceliğimiz ve bu noktada ulusal güç unsurlarının hepsini kullanacağız. ABD yönetiminin, Amerikalı rehineleri elinde bulunduran terör gruplarına fidye ödeme gibi tavizlerde bulunmayacağını teyit edebilirim. Bu kamuoyunda önemli tartışmalara neden olabilir ancak bu özellikle aileler için zor ve hassas bir konu. Buna sadece başkan olarak değil, aynı zamanda bir eş ve baba olarak bakıyorum, eğer benim ailem tehlikedeyse, onları geri kazanmak için her yolu denerdim. Hükümetin teröristlere fidye ödemesinin, daha fazla Amerikalı'yı tehlikeye attığını ve bununla da durdurmak istediğimiz terörizme kaynak oluşturduğumuzu düşünüyorum. Dolayısıyla politikamız sonunda daha az Amerikalı'yı tehlikeye sokacak”.

  Obama ayrıca politika değişikliğinin,  yönetimin, rehinelerin ailelerinin veya onlara yardımcı olan üçüncü şahısların rehin alıcılarla iletişim kurmalarını engellemeyeceğini belirterek, hükümetin bu noktada ailelere yardımda bulunabileceğini anlattı.

  Obama, hiçbir aileye, rehinelerini geri getirmek için fidye ödemelerinden dolayı dava açılmayacağına vurgulayarak, ailelerin acılarına böyle bir tehditle daha fazla sancı eklemenin yapacakları en son şey olması gerektiğini ifade etti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir