Petrol
94.15
-1.00%
Euro
18.2496
-0.02%
Dolar
17.9628
0.03%
Altın
1.027
-0.03%
Borsa
2872
0.50%
Bitcoin
434.300
-0.03%
21ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 21 C

  ABD: Rusya Ukrayna'yı bombalamaya hazırlanıyor

  ABD Dışişleri Sözcüsü Jen Psaki, Belarus'un başkenti Minsk'te sağlanan ateşkesin başlamasına saatler kala, Rus ordusunun Ukrayna hedeflerini bombalamak üzere top, roket bataryası ve hava savunma sistemleri sevk ettiğini söyledi.
  • AA
  • 14.02.2015 - 00:44
  ABD: Rusya Ukrayna'yı bombalamaya hazırlanıyor

  ABD: Rusya Ukrayna yı bombalamaya hazırlanıyor #1

  Günlük basın brifinginde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Psaki, kalabalık yerleşim yerlerinin de bulunduğu Doğu Ukrayna'da tarafların temas hattında çatışmaların devam ettiğini kaydetti.

  Cumartesi günü resmen devreye girecek olan ateşkes öncesinde bu çatışmaların yaşanmasını kaygı verici olarak niteleyen Psaki, son bir kaç gün içerisinde Rusya sınırından çok sayıda ağır silah ve mühimmat geçtiğini iddia etti.

  "RUS ORDUSU, DEBOSTAVA'YA TOP VE ROKET BATARYALARI SEVK ETTİ"

  Bu durumun Minsk'te varılan mutabakatın ruhuna yakışmadığını dile getiren Psaki, "Rus ordusu Ukrayna hedeflerini bombalamak üzere Debostava'ya çok sayıda top ve roket bataryasını sevk etti. Bu mühimmatın ayrılıkçılara ait olmadığından ve Rus ordusuna ait olduğundan eminiz. Rus ordusu aynı zamanda Debostava yakınlarına hava savunma sistemleri konuşlandırdı. Bunların da ayrılıkçılara değil Rus ordusuna ait olduğundan eminiz" dedi.

  Psaki ayrıca Rus birliklerinin Ukrayna sınırında, Doğu Ukrayna'daki ayrılıkçı gruplara ulaştırmak üzere büyük silah sevkiyatı yapmaya hazırlandığını belirtti.

  KAYNAKLAR ABD İSTİHBARATINDAN

  Tüm bu bilgilerin kaynaklarının sorulması üzerine Psaki, bu istihbaratı herhangi bir devlet veya gruptan almadıklarını, ABD'nin kendi istihbarat birimlerinin sağladığını ifade etti.

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, dün gece Belarus'un Başkenti Minsk'te bir araya gelmiş,  AGİT gözleminde varılan anlaşmaya göre, 15 Şubat'taki ateşkesin yanı sıra bölgedeki ağır silahların bugünkü konumundan 19 Eylül 2014'teki Minsk Mutabakatı'nda varılan çizgiye geri çekilmesi konusunda uzlaşıya varmışlardı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir