Euro
10.1145
0.76%
Dolar
8.2934
0.26%
Altın
489.02
0.11%
Borsa
1.445
-1.1%
Bitcoin
466.999
-3.48%
17ºC
İstanbul
Güneşli 17 C

  ABD: Rusya'nın Suriye'deki askeri varlığı değişmedi

  ABD öncülüğündeki DAEŞ karşıtı uluslararası koalisyonun sözcüsü Albay Steve Warren, Rusya'nın Suriye'deki askeri varlığını değerlendirdi.
  • Ajanslar
  • 19.05.2016 - 02:06
  ABD: Rusya'nın Suriye'deki askeri varlığı değişmedi

  rusya suriye asker

  Warren, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye'deki askeri varlığın bir kısmını çekeceklerine dair mart ayında yaptığı açıklamasından bu yana, bu ülkedeki Rus askeri kapasitesinde önemli bir değişim görmediklerini belirtti.

  Warren, "Rusların askeri kabiliyetleri büyük oranda aynı hatta neredeyse hiç değişmedi. Hala hava güçleri, kara güçleri, topçuları var." ifadesini kullandı.

  Rusya'nın Tedmur (Palmira) kentinde bir operasyon üssü kurduğunu anlatan Warren, bunun kısa ya da uzun vadeli olup olmayacağına ilişkin bir tahminde bulunmanın erken olacağını kaydetti.

  DAEŞ TOPRAK KAYBETTİ

  Albay Warren, ayrıca terör örgütü DAEŞ'in kontrol ettiği alanın daraldığını belirterek, örgütün Irak'ta yüzde 45, Suriye'de ise yüzde 20'lik alanı kaybettiğini bildirdi.

  Warren, "Tahminlerimize göre DAEŞ Irak'ta kontrol ettiği bölgenin yüzde 45'inde kontrolü kaybetti. Bu yaklaşık 25 bin kilometrekarelik alana karşılık geliyor." dedi.

  Suriye'deki duruma da değinen Warren, örgütün bu ülkede de alan kaybettiğini vurgulayarak, "DAEŞ, Suriye'de ise elde ettiği alanın yüzde 20'sini yani 9 bin kilometrekareyi yitirdi. DAEŞ, toplamda Irak ve Suriye'de yerleşimin bulunduğu bölgelerin yüzde 30-35'lik kısmını artık kontrol edemiyor." diye konuştu.

  Son olarak Irak ordusu ile Sünni aşiret üyelerinin Enbar vilayetinde Cuba kasabasını DAEŞ'ten aldığını ifade eden Warren, buradaki operasyonda geçen hafta DAEŞ'in orta düzey komuta kademesinde bulunan Ebu Hamza ile bazı kimyasal silah saldırılarından sorumlu tutulan Ebu Süfyan adlı iki önemli örgüt üyesinin öldürüldüğünü açıkladı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir