Petrol
84.32
-0.06%
Euro
17.6891
0.00%
Dolar
18.4351
-0.07%
Altın
965.8
-0.01%
Borsa
3266
0.17%
Bitcoin
354.350
-0.42%
22ºC
İstanbul
Yağmur 22 C

  ABD Savunma Sözcüsü'nden Suriye'ye sert tepki

  Little, "Bu, Esed rejiminin yaptıklarının gayrimeşruluğunu bir kez daha gösteriyor, küstah ve çok rahatsız edici" dedi.
  • 25.06.2012 - 19:04
  ABD Savunma Sözcüsü'nden Suriye'ye sert tepki

  ABD Savunma Sözcüsü nden Suriye ye sert tepki #1

  ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü George Little, Türk askeri uçağının Suriye tarafından düşürülmesine ilişkin, ''Bu, Esed rejiminin ve yaptıklarının gayrimeşruluğunu bir kez daha gösteriyor, küstah ve çok rahatsız edici'' dedi.

  Little, günlük basın toplantısında, ABD Savunma Bakanı Leon Panetta'nın, dün ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'ın yazılı açıklamasında belirttiği kaygıları paylaştığını söyledi.

  KÜSTAHÇA

  ''Bu, Esed rejiminin ve yaptıklarının gayrimeşruluğunu bir kez daha gösteriyor ve çok rahatsız edici'' diyen Little, bir soru üzerine, yine Clinton'ın sözlerini hatırlatarak, bu olayı ''Küstahça'' bulduklarını vurguladı.

  Little, bu olayın ABD'nin Türkiye'ye olası insansız hava aracı satışını engelleyip engellemeyeceğine dair soru üzerine, bunların spekülasyon olacağını belirterek, ''Müttefikimiz Türkiye ile güçlü askeri ilişkilerimiz devam ediyor. Türkiye'nin kendini savunması için ihtiyaç duyabileceği teçhizat konusunda kendileriyle görüşmeye devam edeceğiz'' diye konuştu.

  Olayla ilgili Türk yetkililerle görüşmelerinin sorulması üzerine Little, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Martin Dempsey'in, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'i arayarak, kayıp pilotlardan duyduğu kaygıyı dile getirdiğini söyledi.

  TÜRK HÜKÜMETİNE YARDIM ETMEYE HAZIRIZ

  Suriye konusunda şu anki odaklarının ekonomik ve siyasi baskılar uygulama yönünde devam ettiğine işaret eden Little, kayıp pilotlara yönelik arama çalışmalarına dair soruya karşılık, ''Eğer talep ederlerse, Türk hükümetine bu konuda yardım etmeye hazırız'' dedi.

  Pentagon'un diğer sözcüsü John Kirby de bir soru üzerine, ''Suriye'nin eyleminin kasıtlı olmadığı yönünde hiçbir işaret görmediğini ve olayın zaten her şeyi açıkça gösterdiğini'' belirterek, ''Bizce bu, kasıtlı bir eylemdi'' dedi.


  Görüş Bildir