Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
730.672
4.98%
14ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 14 C

  ABD Senatosu hükümet çalışanlarına TikTok'u yasakladı

  ABD Senatosu, hükümet çalışanlarının mobil cihazlarına Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'u indirmeyi yasaklayan yasa tasarısını onayladı.
  • AA
  • 06.08.2020 - 22:23
  • Güncelleme : 06.08.2020 - 22:23
  ABD Senatosu hükümet çalışanlarına TikTok'u yasakladı

  Birleşik Devletler Senatosu'nda hükümet çalışanlarının mobil cihazlarına Çin merkezli uygulama olan TikTok'u indirmeyi yasaklayan tasarı sunuldu.

  Cumhuriyetçi Senatör Josh Hawley'in öncülüğünde Senato Genel Kuruluna sunulan tasarı, bugün oylandı.

  Tüm Senatörlerden "evet" oyu alarak, oy birliğiyle onaylanan tasarı federal hükümet çalışanlarının mobil cihazlarına TikTok'u indirmesinin yasaklanmasını öngörüyor.

  Senatör Hawley, oylama sonrası yaptığı açıklamada, "TikTok büyük bir ulusal güvenlik riskidir ve hükümet cihazlarında yeri yoktur." ifadesini kullandı.

  Söz konusu yasa tasarısı Temsilciler Meclisinin de onayını alması durumunda, yasalaşması için Başkan Donald Trump'ın imzasına sunulacak.

  ABD Senatosu hükümet çalışanlarına TikTok u yasakladı #1

  ABD'DE TİKTOK'UN YASAKLANMASI TARTIŞMALARI

  ABD Başkanı Donald Trump, 3 Ağustos'ta yaptığı açıklamada ülkesindeki kolu herhangi bir Amerikan şirketine satılmadığı takdirde Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'u 15 Eylül'de ülkede yasaklayacaklarını açıklamıştı.

  Aynı gün Microsoft'tan yapılan açıklamada, Şirketin Üst Yöneticisi (CEO) Satya Nadella'nın, Trump ile görüştüğü ifade edilmişti.

  Trump ve Nadella'nın görüşmesinin ardından şirketin, TikTok'un ABD kolunu satın almaya yönelik araştırmalara başladığı bildirilen açıklamada, "Microsoft, Başkanın endişelerinin ele alınmasının önemine değer veriyor." ifadesi kullanılmıştı.

  Açıklamada, uygulamanın ABD, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'daki hizmetleri ile bu ülkelerde faaliyette bulunma hakkını satın almaya yönelik anlaşma yapmak için görüşüldüğü belirtilmişti.

  ABD Senatosu hükümet çalışanlarına TikTok u yasakladı #2

  ABD Senatosu hükümet çalışanlarına TikTok u yasakladı #3

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir