Petrol
111.89
-0.04%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
476.470
-1.27%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C

  ABD Sözcüsü Kirby: Türkiye'ye minnettarız

  Kirby, Uluslararası Af Örgütü'nün Türkiye'nin operasyonlarını toplu cezalandırma olarak nitelemesini yanlış buldu.
  • DHA
  • 22.03.2016 - 08:40
  ABD Sözcüsü Kirby: Türkiye'ye minnettarız

  ABD Sözcüsü Kirby: Türkiye ye minnettarız #1

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, başkent Washington da düzenlediği günlük basın toplantısında, kendisine sorulan “Uluslararası Af Örgütü, Türkiye'nin Kürt nüfusun yoğun olduğu bölgelerde yaptığı operasyonları toplu cezalandırma olarak niteledi. ABD'nin buna ilişkin görüşü nedir ?" sorusuna verdiği yanıtta şu ifadeleri kullandı;

  TÜRKİYE TERÖR TEHDİDİNE KARŞI VATANDAŞLARINI KORUYOR

  “Af Örgütü'nün raporunu görmedim. Bu yüzden bu konuda söyleyeceğim bir şey yok. Ancak, Türkiye'nin gerçek bir terör tehdidi altında olduğu, yalnızca son bir kaç gün içinde bakarsak, tartışma götürmez. Tabii ki Türkiye'nin, her egemen ülkenin olduğu gibi, bu tehdide karşı vatandaşlarını koruma yükümlülüğü var " dedi.

  SİVİL İNSANLAR KORUNMALI

  Bunu yaparken Türkiye'nin uluslararası yükümlülüklerini unutmaması gerektiğini de belirten Kirby, masum ve sivil insanların korunması gerektiğine inandıklarını, bu düşüncelerini de Türk yetkililere ilettiklerini söyledi.

  IRAK'TA ABD ASKERİ

  Kirby, başka bir soru üzerine de ABD'nin Irak'a yeni bir askeri birlik göndermediğini, Irak hükümetini daveti üzerine ülkede bulunan bazı askerlerin konuşlandırıldıkları bölgede değişiklikler olabileceğini, Irak'ın bilgisi ve rızası olmadan hiç bir Amerikan askerinin Irak'ta bulunmadığını vurguladı.

  TÜRKİYE'YE MİNNETTARIZ

  Başka bir soru üzerine, Türkiye'nin teorik değil, hem sınır içi, hem de sınır dışından gerçek tehdit ve saldırılarla yüz yüze olduğunu olduğunu belirten Kirby, İstanbul'da yaşanan son saldırıdan sonra Türkiye'nin İŞİD'e karşı verdiği destekte bir değişiklik gözlemediklerini söyledi. Kirby, 2.7 milyon Suriyeli göçmene ev sahipliği yapan, ABD ve koalisyon güçlerine üslerini açan ve daha başka katkılarda bulunan Türkiye'ye minnettar olduklarını söyledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir