Petrol
109.65
0.50%
Euro
17.5972
-1.29%
Dolar
16.5869
-1.76%
Altın
980.21
-1.20%
Borsa
2554
0.00%
Bitcoin
351.380
-2.86%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C

  ABD: Suriye'de ateşkesi bozan tarafa cevap veririz

  ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, Suriye'de ateşkes ihlali durumunda "gerekirse cevap vereceklerini" söyledi.
  • AA
  • 17.02.2016 - 05:33
  ABD: Suriye'de ateşkesi bozan tarafa cevap veririz

  ABD: Suriye de ateşkesi bozan tarafa cevap veririz #1

  Cook, Pentagon'da düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın  Suriye'deki eylemlerini takip edeceklerini belirtti. Rusya'nın son günlerdeki  hava saldırılarını hatırlatan Cook, "Hastanelerin vurulmasından ABD ve koalisyon  güçleri sorumlu değil. Kesin olarak kimin yaptığını söyleyebilecek konumda da  değiliz ama bölgede Rusların son günlerdeki davranışları hakkında sorular var" ifadesini kullandı.

  Cook, "Anlaşmaya kimin uyup kimin uymadığını yakından izleyeceğiz ve  ateşkes ihlali durumunda gerekirse buna cevap vereceğiz" dedi.

  Uluslararası Suriye Destek Grubu’nun Münih toplantısında alınan ve 1  Mart'ta başlaması planlanan ateşkese tarafların uyması gerektiğini ifade eden  Cook, "Buna uyulmazsa bu karar alma sürecimizin ilerlemesinde hesaba katmamız gereken bir şey olur" diye konuştu.

  Pentagon Sözcüsü, "gerekirse cevap vermekten" ne kastettiği sorusuna  "Sahadaki duruma göre askeri harekatımızı uyarlayabiliriz. Başından beri  yaptığımız şey de zaten bu" yanıtını verdi.

  DAEŞ'in bitirilmesi ve Suriye krizinin barışçıl yollardan çözülmesi için çalıştıklarını vurgulayan Cook, "Rusya ve diğerleri uyarsa bu ateşkes  anlaşması yeni bir işaret ve yeni bir çizgi. Biz de bunu imzalayanlardan biriyiz" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir