Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
325.191
-0.83%
28ºC
İstanbul
Güneşli 28 C
  ABD Suriye'den çekiliyor

  ABD Suriye'den çekiliyor

  ABD Suriye'deki Şam Büyükelçisini kapattı. İngiltere ise elçisini Londra'ya çağırdı.
  • 06.02.2012 - 16:02

  ABD Suriye den çekiliyor #1

  ABD Başkanı Barack Obama, Suriye krizi konusunda sürpriz bir çıkış yaptı ve askeri müdahale olmadan çözümü işaret etti. Ancak aynı saatlerde ABD Şam Büyükelçiliği'ni kapatma kararı aldı.

  ABD ŞAM BÜYÜKELÇİLİĞİ'Nİ KAPATTI

  ABD, BM'deki oylamanın ardından Suriye konusunda tavrını değiştirmedi. Askeri operasyon sinyali olarak değerlendirilebilecek bir adım attı ve Şam Büyükelçiliği'ni kapatma kararı aldı.

  Ancak ABD Başkanı Barack Obama ise bu girişimden farklı bir açıklama yaptı. Amerikan NBC televizyonuna demeç veren Başkan Obama, yaptırımlarla Suriye'yi baskı altına alarak geçiş hükümeti kurulması için çaba harcayacaklarını vurguladı. Obama, askeri müdahale olmadan bir çözüm ihtimali bulunduğunu da belirtti.

  İngiltere de Suriye Büyükelçisini geri çağırdı...

  HUMUS'TA KAN DURMUYOR: 50 ÖLÜ

  Suriye'nin Humus kentinde, cuma günü 300'den fazla muhalifin hayatını kaybettiği operasyon sonrası çatışmalar devam ediyor. Ülkede ordunun bugün de Humus kentini vurmayı sürdürdüğü ve 50 kişinin yaşamını yitirdiği ileri sürüldü.

  Arap medyasına konuşan Suriyeli muhalifler, ordu birliklerinin roketlerle Humus'un beş bölgesini hedef aldığını ileri sürdü. Vurulan hedeflerin arasında bir de hastanenin olduğu iddia edildi. Muhalifler, Humus'ta, sabaha karşı başlayan saldırılarda 30 binanın zarar gördüğünü, beş binanın ise yıkıldığını iddia etti. Muhalifler, bu saldırının Humus'a yönelik şimdiye kadar yapılan en şiddetli saldırı olduğunu da belirtti.

  Suriyeli muhalifler, ordunun iki gün önce Halidiye bölgesinde düzenlediği şiddetli operasyonlarda 300'den fazla kişinin öldüğünü aktarmış, Suriye yönetimi ise bunu reddederek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin oturumu öncesinde uluslararası kamuoyunun yönlendirilmeye çalışıldığını açıklamışlardı.

  Bu arada Suriye ordusundan kaçanlar 'Yüksek Devrim Konseyi' adında yeni bir konsey oluşturdu. Yeni oluşumun Özgür Suriye Ordusunun yerini alacağı ve liderliğini de Türkiye'ye kaçan en yüksek rütbeli asker sıfatıyla General Mustafa Ahmed El Şeyh'in yapacağı kaydedildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir