Dolar
6.8638
-0.0029%
Euro
7.8448
0.2402%
Altın
1808.47
-0.0547%
Borsa
117741.1
-0.5553%
G. Altın
399.294
-0.0267%
Bitcoin
63299.08
-0.6885%
24ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 24 C

  ABD Suriye'nin Irak'ı vurduğunu doğruladı

  Irak'ın Suriye sınırındaki Kaim ilçesinin rejim güçleri tarafından bombalandığına dair haberler, ABD ve Bağdat yönetimi tarafından doğrulandı.
  • 26.06.2014 - 09:58
  ABD Suriye'nin Irak'ı vurduğunu doğruladı

  ABD Suriye'nin Irak'ı vurduğunu doğruladı #1

  Associated Press haber ajansına konuşan ABD'li yetkililer, Suriye savaş uçaklarının bölgedeki IŞİD hedeflerini vurduğunu belirtti.

  HAVA SALDIRISI DOĞRULANDI

  İsminin açıklanmaması kaydıyla konuşan Iraklı bir yetkili de ajansa yaptığı açıklamada hava saldırısını doğruladı. Yetkili, Irak'ın komşularından Türkiye, Ürdün, Kuveyt ve Suudi Arabistan'ın kendi hava sahaları üzerindeki uçuşları artırarak Kaim'deki durumu gözlem altına aldığını söyledi.

  57 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ

  CNN'e konuşan Iraklı yerel yetkililer; IŞİD kontrolündeki ilçeye yapılan hava operasyonunda en az 57 sivilin hayatını kaybettiğini, 120 sivilin de yaralandığını belirtti.

  BEYAZ SARAY HABERLERİ DOĞRULADI

  Beyaz Saray da Suriye'nin Irak'taki hedeflere hava operasyonları düzenlediğine dair haberlerin doğruluğundan şüphe etmek için bir nedenlerinin olmadığını belirtti. Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın brifinginde bir gazetecinin, "Suriye'nin Irak topraklarında IŞİD'e karşı hava operasyonları düzenlediği ve İran'ın Bağdat'a destek için buradaki askeri mevcudiyetini artırdığı" haberlerine ilişkin sorusu üzerine, "Suriye hükümetinin Irak'taki hedeflere hava saldırıları düzenlediğine dair haberlerin farkındayız. Bu haberlerin doğruluğundan şüphe etmek için bir nedenimiz yok" dedi.

  "IŞİD'İN BÜYÜMESİNE İMKAN VEREN ESAD REJİMİ"

  Earnest, teyit ya da ilave detaylara ilişkin hususların ise Irak hükümetine sorulması gerektiğini söyledi. Irak'ın yüzleştiği tehdidin çözümünün Esad rejiminin müdahalesi olmadığının altını çizen Earnest, "Aslına bakarsanız, IŞİD'in büyümesine imkan veren şey en başta, Esad rejimi ve rejimin kendi halkına karşı giriştiği şiddet.  Irak'ın güvenlik meselesinin çözümü, milisler ya da kanlı Esad rejiminden değil, Irak güvenlik güçlerini tehditlere karşı koymada kuvvetlendirmekten geçer" diye konuştu.

  4 KENTİ VE 5 İLÇEYİ ELE GEÇİRMİŞTİ

  Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı Irak'ta, IŞİD ve bazı aşiret güçleri, Musul, Tıkrit, Bakuba ve Telafer kentlerinin yanı sıra Enbar vilayetinin Kaim, Rave, Aneh, Ratbe ve Hadise ilçelerini ele geçirmişti.

  Irak ile ilgili tüm haberler

  Işid ile ilgili tüm haberler

  Görüş Bildir