Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
475.548
0.62%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C
  ABD: Tek bir hamle ile Türkiye-ABD arasında kaos çıkmaz

  ABD: Tek bir hamle ile Türkiye-ABD arasında kaos çıkmaz

  Türkiye'yi Afrin'e girmemesi için tehdit eden ABD'nin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Eric Pahon, isimleri belirtilmeyen ABD yetkililerin kaos çığırtkanlığını da reddetti.
  • AA
  • 19.01.2018 - 23:22

  Türkiye'nin Afrin'e girmesi sonucu ABD ile ilişkilerde kaos yaşanacağını belirten ABD yetkililerine cevap Pentagon'dan geldi. Pentagon Sözcüsü Eric Pahon, "Tek bir adım tipik olarak kaos veya çöküşe neden olmaz." dedi.

  ABD: Tek bir hamle ile Türkiye-ABD arasında kaos çıkmaz #1

  "TEK BİR ADIM KAOS YARATMAZ"

  Pentagon Sözcüsü Eric Pahon, sosyal medyada “isimleri belirtilmeyen ABD yetkililerinin Türkiye’nin Afrin’e operasyon düzenlemesinin Türkiye ile ABD arasındaki ilişkileri kaosa sürükleyeceği ve bölgesel çatışmalara yol açacağını ifade ettiğine" ilişkin yorumları değerlendirdi.

  Pahon, "Bu konuda bir değerlendirme yapmayacağım çünkü bu çok uç bir çıkış." ifadesini kullandı.

  Türk-Amerikan ilişkilerinde işlerin bu şekilde yürümediğini ifade eden sözcü, "Tek bir adım tipik olarak kaos veya çöküşe neden olmaz. Biz müttefikimiz Türkiye ile düzenli temas halindeyiz." diye konuştu.

  ABD: Tek bir hamle ile Türkiye-ABD arasında kaos çıkmaz #2

  "TÜRKİYE VE RUSYA ARASINDAKİ ANLAŞMAYA DAHİL OLMAYIZ"

  Pahon şöyle devam etti:

  "Bunları konuşuyoruz. Müttefik olmak da budur. Müttefikler aynı kanaatte olmayabilir ama birlikte çalışmaya isteklidirler. Afrin özelinde ise, orada bizimkiler (askerler) yok dolayısıyla bizi doğrudan etkilemiyor. Evet herkesi ana hedefimiz olan DEAŞ’ın yenilmesine odaklandığını görmek isteriz.”

  Türkiye ile Rusya arasında Rus kuvvetlerinin Afrin’den çekilmesi yönünde varılan mutabakat ile ilgili bir soruya ise Pahon, konusunun Türkiye ile Rusya arasında olan bir mutabakat olduğunu ABD’nin buna dahil olmadığını kaydetti.

  Pentagon daha önce de ABD’nin Afrin’deki PYD/PKK unsurlarını DEAŞ karşıtı operasyonların bir parçası olarak görmediklerini dolayısıyla Afrin ile ilgili işlerinin olmadığını ifade etmişti.

  ABD: Tek bir hamle ile Türkiye-ABD arasında kaos çıkmaz #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir