Euro
10.8507
0%
Dolar
9.3394
0.09%
Altın
529.67
-0.03%
Borsa
1.418
0.58%
Bitcoin
578.031
1.80%
14ºC
İstanbul
Çok bulutlu 14 C
  ABD, terör raporunda YPG'ye PKK'nın uzantısı dedi

  ABD, terör raporunda YPG'ye PKK'nın uzantısı dedi

  ABD, 'Terörizm 2019 Ülkeler Raporu'nu açıkladı. Son 2 raporda verilmeyen "Türkiye'nin YPG'yi PKK'nın uzantısı olarak gördüğü" ibaresine, bu kez yer verilmesi dikkati çekti.
  • AA
  • 25.06.2020 - 02:05
  • Güncelleme : 25.06.2020 - 02:05

  ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan "Terörizm 2019 Ülkeler Raporu"nda, terör örgütü DEAŞ'ın dünyanın çeşitli yerlerinde terör saldırıları düzenlemeye odaklanan global bir ağa dönüşmeye başladığı belirtildi.

  ABD Dışişleri Bakanlığı, her yıl açıkladığı terörizm ülkeler raporunun 2019'a ait versiyonunu yayınladı.

  DEAŞ ile mücadeleye geniş yer ayrılan raporda, ABD ve ortaklarının, uluslararası terör örgütü DEAŞ'ın yenilmesi ve yok edilmesinde büyük rol oynadığı vurgulandı.

  Bununla beraber raporda, Suriye ve Irak'da kalıcı bir hezimete uğratılan DEAŞ'ın artık belli bölgelerde hakimiyet sağlamak yerine dünyanın çeşitli bölgelerinde saldırılar düzenleyen global bir terör ağına dönüşmeye başladığı ifade edildi.

  ABD, terör raporunda YPG ye PKK nın uzantısı dedi #1

  TÜRKİYE BÖLÜMÜ

  Raporun Türkiye bölümünde; Türkiye'nin içeride terör örgütü PKK, dışarıda da terör örgütü DEAŞ ile mücadele ettiği vurgulanırken, özellikle DEAŞ'e karşı verilen mücadelede aktif rol oynadığı belirtildi.

  Diğer yandan PKK ve YPG'nin Türkiye sınırları içinde çeşitli terör eylemleri gerçekleştirdiği kaydedilen raporda, son 2 raporda yer verilmeyen "Türkiye'nin YPG'yi PKK'nın uzantısı olarak gördüğü" ibaresine bu kez yer verilmesi dikkati çekti.

  ABD, terör raporunda YPG ye PKK nın uzantısı dedi #2

  FETÖ, YİNE TERÖR ÖRGÜTÜ LİSTESİNDE DEĞİL

  Raporun Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) değinilen kısmında ise Türkiye'nin FETÖ'yü "terör örgütü" olarak tanımladığı ve bu kapsamda yurt içinde ve yurt dışında yoğun tutuklamalar gerçekleştirdiği belirtilirken, örgütün ABD'nin terör örgütleri listesinde olmadığına vurgu yapıldı.

  Öte yandan, geçen yılki raporda FETÖ elebaşı Fetullah Gülen için yapılan "sürgünde din adamı" tanımından, din adamı ifadesinin kaldırıldığı görüldü.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir