Petrol
114.08
-0.14%
Euro
16.72
2.95%
Dolar
15.84
1.89%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
483.566
3.04%
23ºC
İstanbul
Güneşli 23 C

  ABD: Umarız İdlib'deki çatışmasızlık kalıcı olur

  Soçi zirvesinin ardından, Suriye'nin İdlib kentinde Türkiye ve Rusya'nın öncülüğünde alınan karara ABD'den ilk 'resmi' tepki geldi.
  • Haber Merkezi
  • 18.09.2018 - 01:48
  • Güncelleme : 18.09.2018 - 08:49
  ABD: Umarız İdlib'deki çatışmasızlık kalıcı olur

  ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerin biri, İdlib'de Türkiye ile Rusya arasında varılan anlaşmaya dair değerlendirmelerde bulundu.

  Adının açıklanmasını istemeyen bakanlık sözcüsü, Türk ve Rus hükümetleri arasındaki müzakerelere ABD'nin dahil olmadığına işaret etti.

  "UMARIZ ÇATIŞMASIZLIK KALICI OLUR"

  Sözcü, "Türkiye ile Rusya'nın, Esad rejimi ile müttefiklerinin İdlib'de askeri bir saldırısını önlemeye yönelik adımlar attığını görmekten cesaretlendik. Suriye'de şiddeti azaltacak her samimi çabayı memnuniyetle karşılıyoruz. Umarız (İdlib'deki) çatışmasızlık kalıcı olur." ifadelerine yer verdi.

  Esad rejiminin İdlib'e yönelik muhtemel bir saldırısının hem bu kentte hem de bölgede ciddi yıkıma neden olacağına dikkati çeken Sözcü, "Esad rejiminin İdlib ve başka yerlerde istikrarsızlaştırıcı eylemlerine ilişkin endişemiz sürüyor. Bundan dolayı bölgedeki durumu ve rejimin adımlarını yakından izlemeyi sürdüreceğiz." değerlendirmesini yaptı.

  "BU ÇATIŞMANIN ASKERİ ÇÖZÜMÜ YOKTUR"

  Sözcü, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

  "Hem Başkan Trump hem de Devlet Başkanı Putin'in Vietnam'da altını çizdiği şey şudur: (Suriye'deki) Bu çatışmanın askeri bir çözümü yoktur. Tüm taraflar askeri saldırılarını geri çevirmek ve enerjilerini Suriye'de kalıcı siyasi bir çözüme harcamak için bu anı değerlendirmelidir. BM Güvenlik Konseyinin (BMGK) uzunca zamandır altını çizdiği gibi, çatışmayı sona erdirmek Cenevre Süreci ve BMGK'nın 2254 sayılı kararı temelinde siyasi çözüm bulmayı gerektiriyor."

  Bakanlık sözcüsü, açıklamasının sonunda, "ABD'nin, şiddetin yeniden hortlamasını engelleyecek ve sivillerin korunması sağlayacak tüm sağlam çabaları desteklediğini" belirtti.

  PENTAGON'DAN AÇIKLAMA

  Öte yandan, AA muhabirine açıklama yapan ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) sözcülerinden Binbaşı Sean Robertson, Türkiye ile Rusya arasındaki İdlib mutabakatına ilişkin, "ABD Suriye'de şiddetin azaltılmasına, engelsiz bir şekilde insani yardımların girişine, DEAŞ ve diğer teröristlerin yenilmesi ile güvenli bir siyasi çözüme yönelik her ilerlemeyi destekliyor." değerlendirmesinde bulundu.

  Binbaşı Robertson, ayrıca, ABD'nin İsviçre'nin başkenti Cenevre'de devam eden Suriye görüşmelerini desteklediğini yineledi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir