Euro
15.299
0.18%
Dolar
13.5102
0.29%
Altın
796.46
0.36%
Borsa
2011
0.15%
Bitcoin
487.354
-0.28%
-2ºC
İstanbul
Çok bulutlu -2 C

  ABD ve Fransa'dan Suriyeli muhalifleri sevindirecek haber

  "Suriyeli muhalifler Suriye halkının tek temsilcisidir. Gerektiğinde silah yardımı da yaparız."
  • 14.11.2012 - 08:41
  ABD ve Fransa'dan Suriyeli muhalifleri sevindirecek haber

  ABD ve Fransa dan Suriyeli muhalifleri sevindirecek haber #1

  ABD ve Fransa, Suriye Devrim ve Muhalif Güçler Ulusal Koalisyonu çatısı altında bir araya gelen muhalefeti, Suriye halkının temsilcisi olarak tanıdıklarını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Sözcüsü Mark Toner, “Bize göre bu koalisyon Suriye halkının meşru bir temsilcisidir ve Suriye halkını yansıtmaktadır” dedi. Ancak Toner, Suriyeli isyancılara ölümcül olmayan insani yardım sağlama politikalarının değişmediğini vurguladı.

  FRANSA: "MUHALEFET SURİYE HALKININ TEK TEMSİLCİSİ"

  Muhalefeti Suriye halkının “tek temsilcisi” olarak tanıdıklarını duyuran Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise “muhaliflerin geçici hükümeti kurmaları durumunda Suriyeli isyancılara silah dağıtımı konusunu diğer ülkelerle birlikte ele alabileceklerini” söyledi.

  Konu ile ilgili yazılı bir bildiri yayımlayan Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius ise “Bu anlaşma Suriye muhalefetinin bir araya gelme sürecinde çok önemli bir adım oluşturuyor” dedi.

  FRANSA'DAN KOALİSYONA TAM DESTEK

  Fransa’nın, Suriye rejimine itibarlı bir alternatif olabilmesi için bu koalisyona tam destek vereceğini kaydeden Fabius, “Fransa, Suriye halkının, Şam rejiminin kendisine yönelik saldırılarından korunmak için meşru haklarını kullanmasını tanır” ifadesini kullandı.

  İNGİLTERE TEMKİNLİ

  İngiltere ise muhalefeti tanımak için koalisyonun desteği konusunda daha fazla kanıta ihtiyaç olduğunu savundu. Muhaliflerin birleştiği Katar’daki toplantıya katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, artık bazı ülkelerin muhalifleri desteklememesi için hiçbir bahanenin kalmadığını söylemişti.


  Görüş Bildir