Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
379.264
1.28%
22ºC
İstanbul
Açık 22 C

  ABD ve Japonya Kuzey Kore'ye karşı

  Obama: Kuzey Kore'nin düşmanlığı güçlülük değil zayıflıktır.
  • 30.04.2012 - 22:36
  ABD ve Japonya Kuzey Kore'ye karşı

  ABD ve Japonya Kuzey Kore ye karşı #1

  ABD Başkanı Barack Obama, Kuzey Kore'nin düşmanlığının güçlülük değil zayıflık olduğunu bildirdi.

  Beyaz Saray'da Japonya Başbakanı Yoşihiko Noda'yı ağırlayan Obama, konuk başbakanla birlikte Pyongyang yönetiminin başarısız olan son füze fırlatma girişimi dahil Kuzey Kore'nin saldırgan hareketlerini eleştirdi.

  Barack Obama, Pyongyang'ın faaliyetlerini güçlülüğün değil zayıflığın göstergesi olarak değerlendirirken Noda ise Kuzey Kore'nin füze fırlatma girişiminin Pyongyang'ın nükleer programıyla ilgili diplomatik çabaları baltaladığını ifade etti.

  Obama, Noda'yla düzenlediği ortak basın toplantısında, ABD ve Japonya'nın diğer bölge ülkeleriyle birlikte Kuzey Kore'nin uluslararası sorumluluklarına uyması konusunda ısrarlı olduklarını belirtti.

  Barack Obama, Kuzey Kore'nin uyguladığı eski tip provokasyonların artık geçerliliği kalmadığını söylerken Noda ise Pyongyang yönetiminin geçmişteki uygulamalarının yeni bir nükleer deneme yapma olasılığını gösterdiğini kaydetti.

  Noda, Çin'in, Kuzey Kore'nin nükleer programını dizginlemede önemli bir oyuncu olarak durmaya devam ettiğini söyledi.

  Bu arada, Obama, Çin'de ev hapsinden kaçan önde gelen muhaliflerden Çen Guançeng'in ABD'nin Pekin Büyükelçiliği'nde olduğu iddiasını teyit etmedi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir