Dolar
6.735
0.0534%
Euro
7.5692
-0.0844%
Altın
1702.09
0.1635%
Borsa
109111.34
0%
G. Altın
368.776
0.225%
Bitcoin
65092.88
0.5024%
15ºC
İstanbul
Açık 15 C

  ABD ve Rus uçakları arasında tehlikeli yakınlaşma

  Bir ABD savaş uçağının, Suriye üzerinde Rus savaş uçakları ile tehlikeli yakınlaşmaktan kaçınmak için rotasını değiştirdiği bildirildi.
  • AA
  • 08.10.2015 - 05:04

  ABD ve Rus uçakları arasında tehlikeli yakınlaşma

  savaş uçakları

  Savunma Bakanlığı Sözcüsü Jeff Davies, günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada, Irak'ta ve Suriye'de devam eden hava operasyonları sırasında ABD'ye ait en az bir savaş uçağının rotasını değiştirdiğini, bunun Rusya'ya ait savaş uçakları ile yakınlaşmayı önlemek için yaptıklarını belirtti.

  Suriye'de günlük hava operasyonlarının devam ettiği bilgisini veren Davies, bölgedeki durumu, "yüksek seviyede farkındalık" ve çeşitli araçlarla takip ettiklerini söyledi. Davies, "Uçakların güvenli şekilde birbirlerinden uzaklaşmasını sağlamak için harekete geçtik" dedi.

  Davies, olayın nerede meydana geldiği ve diğer detayları hakkında bilgi vermedi.

  Jeff Davies, uçakların güvenliği, olası kazaları önlemek ve kasıtlı olmayan çatışmaları engellemek için Rusya ile görüşmelere hazır olduklarını da ifade etti.

  ABD ve Rus yetkililer, daha önce 1 Ekim'de bu konuda görüşmüştü.

  "TÜRKİYE, KENDİ EGEMENLİĞİNİ SAVUNABİLİR"

  Rus uçaklarının Türkiye'nin hava sahasını ihlal etmesine de değinen Pentagon Sözcüsü Davies, bu konuda ciddi endişeleri bulunduğunu dile getirdi.

  Davies, "NATO müttefikimiz Türkiye'nin egemenliğini güçlü şekilde destekliyoruz. Bu konuda ve Rusya'nın eylemleri hakkında Türkiye ve NATO müttefiklerimizle temas halindeyiz" ifadesini kullandı.

  Türkiye'deki patriot füze savunma sistemlerini çekeceklerini hatırlatan Davies, çalışmaların devam ettiğini söyledi. Davies, bölgede NATO savaş gemileri, F-16 uçakları bulunduğunu vurguladı ve Türkiye'nin de kendini savunmak için oldukça yeterli bir hava savunma sistemine ve F-16 uçaklarına sahip olduğunu kaydetti.

  Jeff Davies, "Türkiye kendi hava egemenliğini savunma kabiliyetine sahip. Hava sahası ihlal edildiğinde hızlı ve sorumluluk içinde tepki göstermesi sayesinde buna şahit olduk" dedi.

  Görüş Bildir