Petrol
95.78
-0.84%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
386.823
-8.88%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  ABD ve Rusya Ukrayna'da barışçıl çözüm için anlaştı

  ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile Rus meslektaşı Lavrov, Ukrayna'nın güney ve doğu bölgelerindeki tansiyonun düşürülmesi için mutabakata vardı.
  • 10.04.2014 - 10:36
  ABD ve Rusya Ukrayna'da barışçıl çözüm için anlaştı

  ABD ve Rusya Ukrayna da barışçıl çözüm için anlaştı #1

  Ukrayna'nın güney ve doğu bölgeleri Donetsk ve Harkov'da yükselen tansiyonun düşürülmesi için ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Rus meslektaşı Sergey Lavrov'la bir günde iki kez telefon görüşmesi yaptı. Taraflar krizin barışçıl yollarla çözümü konusunda mutabakata vardı.

  KİEV YÖNETİMİNİN İŞGALCİLERE VERDİĞİ SÜRE DOLUYOR

  Kiev yönetiminin Donetsk'de kent yönetim binalarını işgal eden göstericiler için verdiği süre bu gece doluyor. Ukrayna'nın herhangi bir operasyon düzenlemesinden endişe edilirken, Rusya'nın da bölgeye müdahil olma riski bulunuyor. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada bölgede krizin diyalog ve barışçıl bir şekilde çözülmesi için Lavrov ve Kerry'nin telefon görüşmesi yaptığı ve iki bakanın da siyasi amaçlar için güç kullanılmasına kesinlikle karşı çıktığı kaydedildi. Lavrov, Ukrayna anayasasında yapılacak değişiklikle federal bir düzene geçilmesinin önemine dikkat çekerken, krizin çözümü için Rusya, ABD, AB ve Ukraynalı temsilcilerin katılacağı dörtlü bir yapının kurulması ele alındı.

  UKRAYNA'DA AMERİKAN ÖZEL BİRLİĞİ YOK

  Görüşmede Kerry, Lavrov'a Ukrayna'da Amerikan özel birliği Greystone'ların görev almadığını teyit etti. Dün yapılan açıklamalarda 150 kadar Amerikan askerinin bölgede operasyonlara katıldığı iddia edilmişti. Kerry, iddiaların araştırıldığını ve böyle bir bulguya rastlamadıklarını söyledi. Lavrov da Kerry'nin bu garantisini kabul ettiğini teyit etti. Suriye'den kimyasal silahların çıkarılması ile ilgili konunun da detaylı bir şekilde ele alındığı belirtildi.

  UKRAYNA BAŞBAKAN YARDIMCISI: SAAT 23.00'E KADAR MÜHLET

  Ukrayna Başbakan Yardımcısı Vitali Yarema, Donetsk'deki olayların saat 23.00'a kadar sona ermesini ve eylemcilerin binaları boşaltmasını ümit ettiklerini açıkladı. Bir uzlaşı sağlamayı ümit ettiklerini ifade eden Yarema, "Donetsk'de kan akmasından uzak durmak istiyoruz. Binayı boşaltmak için güç kullanılmayacak. Yarına sorunun çözüşmüş olmasını bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir