Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
558.009
-1.89%
17ºC
İstanbul
Hafif yağmur 17 C

  ABD: Yeni hükümetle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz

  ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan Jeff Rathke, seçimlerin ardından yeni parlamento ve hükümetle çalışmayı sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.
  • 09.06.2015 - 10:34
  ABD: Yeni hükümetle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz

  ABD: Yeni hükümetle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz #1

  ABD Dışişleri Bakanlığı Basınla İlişkiler Direktörü Jeff Rathke, başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısında, Türkiye'yi, milletvekili seçimlerindeki katılımından dolayı kutladıklarını belirtti.

  Seçimlerin, Türkiye'de demokrasinin gücünü yansıttığını belirten Rathke, "ABD olarak yeni seçilmiş parlamento ve gelecekteki hükümetle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Türkiye'nin dostu ve NATO müttefiki olarak, yakından siyasi, ekonomik ve güvenlik işbirliğini sürdürme taahhüdünde bulunuyoruz" diye konuştu.

  KOALİSYON SEÇENEĞİNE YORUM YAPMADI

  Seçim sonuçlarından Ak Parti'nin tek başına hükümet kuramayacağının görüldüğü belirtilerek, bunun bölgesel ve diğer konularda Ankara ile Washington hattındaki işbirliğini nasıl etkileyeceğinin sorulması üzerine Rathke, bu konuda yorum yapmayacağını dile getirdi. Rathke başka bir soru üzerine, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, seçimlerin ardından mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu yada başka bir yetkili ile görüşmediğini belirtti.

  "YAKINDAN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

  Rathke, "Türkiye bir NATO müttefiki. ABD, Türkiye ile güçlü bir ilişkiye sahip ve Türkiye ve kurulacak yeni hükümetle yakından çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu. Rathke, büyük bir başarı sağlayarak barajı aşıp meclise giren HDP ile ilgili bir soruyu da yanıtsız bıraktı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir