Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
473.850
-2.65%
12ºC
İstanbul
Açık 12 C

  ABD: YPG ile işbirliğimiz sürecek

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, PKK ve YPG'nin iki ayrı örgüt olduğunu ve Suriye'nin kuzeyinde YPG ile işbirliğini sürdüreceklerini söyledi
  • Ajanslar
  • 24.03.2016 - 08:51
  ABD: YPG ile işbirliğimiz sürecek

  ABD: YPG ile işbirliğimiz sürecek #1

  Başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

  TÜRKİYE'YE DÜZENLEDİĞİ TERÖR SALDIRILARINI KINIYORUZ AMA..

  Gazetecilerin sorularını da yanıtlaya Toner, bir gazetecinin, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (İKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin “PYD ve PKK tam olarak aynı şeydir" sözleriyle ilgili bir sorusuna, Toner, “PKK'nın yabancı terör örgütü olduğu yönündeki politikamızın arkasındayız. Bunu geçtiğimiz aylarda da belirttik. Türk vatandaşlarına yönelik düzenlediği terör saldırılarını kınıyoruz. PYD ya da YPG ile Suriye'nin bazı bölgelerinde, İŞİD'e karşı savaşan ve kontrol ettiği bölgelerden çıkmaya zorlayan birçok grupla çalıştığımız gibi çalışıyoruz" şeklinde yanıt verdi.

  "PYD'NİN YARI ÖZERKLİK YÖNÜNDEKİ GİRİŞİMLERİNİ DESTEKLEMİYORUZ"

  PYD'yi desteklemelerine karşın, aralarında görüş ayrılıkları bulunduğunu da belirten Toner, PYD'nin yarı özerklik yönündeki girişimlerini desteklemediklerini söyledi. PKK ve PYD konusunda Türk yetkililerin de tepkilerini dile getirdiğine değinen Toner, “Ancak hala bu iki grubun farklı olduğunu düşünüyoruz. Türk yetkililerin bu konuda bize ilettikleri kaygılara saygı duyduğumuz gibi Barzani'nin de fikirlerine saygı duyuyoruz" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir