Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
554.405
-2.49%
19ºC
İstanbul
Hafif yağmur 19 C

  ABD Yüksek Mahkemesi’nden başörtüsü kararı

  Başörtülü olması nedeniyle bir giyim mağazasınca işe alınmayan Müslüman genç kız Samantha Elauf'un lehine karar verildi.
  • AA
  • 03.06.2015 - 05:45
  ABD Yüksek Mahkemesi’nden başörtüsü kararı

  sementha elauf

  Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, günlük basın toplantısında konuyla ilgili soruyu da yanıtladı.

  “Özel olarak bu davadaki hukuki argümanları ciddi biçimde değerlendirmeden, haberlere dayanarak genel anlamda baktığımda benim gördüğüm, Yüksek Mahkeme’nin bu bireyin dini özgürlüğünün yanında durduğu” şeklinde değerlendirmede bulunan Earnest, bu kararın ABD Başkanı Barack Obama’nın bireylerin dini özgürlüklerini yerine getirebilmeleri ve ibadetlerinden dolayı ayrımcılığa maruz kalmamaları gerektiği görüşüyle uyuştuğunu belirtti.

  BAŞÖRTÜLÜ OLDUĞU İÇİN İŞE ALINMAMIŞTI

  Samantha Elauf, doğum yeri olan Oklahoma eyaletinin Tulsa kentinde, 2008 yılında Abercrombie&Fitch mağazasının çocuk bölümüne iş başvurusunda bulunmuş, ancak başörtüsünün mağazanın giyim politikasına aykırı olduğu gerekçesiyle işe alınmamıştı. Tusla'daki bölge mahkemesi, Eşit İstihdam Fırsatı Komisyonu (EEOC) adlı federal kurum tarafından Elauf adına açılan davada, şirketi 20 bin dolar tazminata mahkum emişti. Ancak Denver'daki temyiz mahkemesi, Elauf'un başörtüsünü dini gerekçeyle taktığını belirterek, giyim politikasından muafiyet isteme yoluna gitmediği gerekçesiyle şirket lehine karara varmıştı.

  Alt mahkemelerdeki süreçlerin tamamlanmasının ardından Ekim 2014’te kendilerine intikal eden davayı inceleyen Yüksek Mahkeme yargıçları, 1'e karşı 8 oyla dünkü kararlarında, işverenlerin, çalışanlarının ve iş başvurusunda bulunanların dini ihtiyaçlarını yerine getirebilecek imkanı sunması gerektiğine hükmetmişti.

  ABD’de 1964 yılındaki Sivil Haklar Yasası, işverenlere çalışanlarına dini inançlar ya da uygulamalar yüzünden ayrımcılık yapılmasını yasaklıyor. ABD’nin en üst mahkemesi niteliğindeki Yüksek Mahkeme’de görülen dava, ülkedeki diğer işletmelere örnek teşkil edecek olması açısından da önem taşıyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir