Euro
15.1814
-0.32%
Dolar
13.6135
-0.27%
Altın
786.8880
-0.15%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
509.591
2.98%
1ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 1 C

  ABD'de Arapça konuşan öğrenci uçaktan indirildi

  Southwest havayolu şirketinin Los Angeles kentinde bir yolcuyu telefonda Arapça konuşması üzerine uçaktan indirdiği belirtildi.
  • AA
  • 19.04.2016 - 06:26
  ABD'de Arapça konuşan öğrenci uçaktan indirildi

  ABD de Arapça konuşan öğrenci uçaktan indirildi #1

  ABD medyasında yer alan habere göre, 9 Nisan'da gerçekleşen olayda, Berkeley Üniversitesi öğrencisi 25 yaşındaki Irak göçmeni Khairuldeen Makhzoomi, BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un da katıldığı bir toplantının ardından Oakland'a gitmek üzere Los Angeles'ta uçağa bindi.

  Uçak kalkmadan önce telefonda amcasına Arapça Ban Ki-mun'un konuşmasını anlatan öğrenci, başka bir yolcunun şikayeti üzerine görevliler tarafından uçaktan indirildi.

  FBI tarafından havalimanında sorgulanan öğrenci, şüpheli bir durumun olmaması üzerine serbest bırakıldı ancak başka bir firmadan bilet alarak Oakland'a gitmek zorunda kaldı.

  Southwest havayolundan yapılan açıklamada, söz konusu olayın ardından öğrenciye ulaşılamadığı, firmaya herhangi bir şikayetin de gelmediği öne sürüldü.

  ABD de Arapça konuşan öğrenci uçaktan indirildi #2

  "DAVA AÇMADIM, ÖZÜR BEKLİYORUM"

  New York Times gazetesine konuşan ve firmaya tazminat davası açmadığını kaydeden Makhzoomi ise "Ailem ve ben çok sıkıntılar yaşadık. Bu da daha öncekilere benzer bir uygulamaydı. Bu dünyadaki en önemli değer para değil insan onurudur. Özür dilemelerini bekliyorum. Belki böylece insanlara eşit davranmayı öğrenirler." ifadelerini kullandı.

  Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR) San Francisco bölgesi yetkilileri de ABD'de sadece bu yıl benzer şekilde en az 6 Müslüman'ın uçaktan indirildiğini, Southwest havayolunun geçen hafta da Chicago'da başka bir Müslüman kadın yolcuyu benzer gerekçelerle uçaktan indirdiğini bildirdi.


  Görüş Bildir