Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
474.123
0.16%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  ABD'de bağımsızlık günü kutlandı

  Amerika Birleşik Devletleri'nin bağımsızlığının 238'inci yıl dönümü kutlandı.
  • 05.07.2014 - 07:10
  ABD'de bağımsızlık günü kutlandı

  abd-amerika

  Başkent Washington’da Amerikalılar, Bağımsızlık Günü dolayısıyla ABD Kongresi, Washington Anıtı ile Lincoln Anıtı arasındaki büyük alanda toplandı.

  Havanın kararmasıyla başlayan ve yaklaşık 15 dakika süren havai fişek gösterisi büyük ilgi gördü.

  Öte yandan ABD Başkanı Barack Obama ve eşi Michelle Obama, Beyaz Saray'ın bahçesinde Amerikalı askerler ve ailelerini ağırladı.

  ABD'NİN İNGİLTERE'DEN BAĞIMSIZLIĞINI İLANI

  Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi, İngiliz Hükûmeti'ne karşı Amerikan Devrim Savaşı'nın başlamasından sonra oluşturulmuş bir belgedir. Amerikan halkı İngiliz Hükümeti'nin artan ekonomik ve askeri baskısı sebebiyle George Washington önderliğinde İngilizlerle 6 yıl savaşmış ve genel savaşa dahil, birçok cephe savaşını kaybetmiş olsalar bile, azim ve sabır göstererek, Fransızlar'ın da yardımıyla savaştan zaferle çıkmışlardır.

  ABD vatandaşları bağımsızlık gününü kutluyorABD de bağımsızlık günü kutlandı #2

  ABD de bağımsızlık günü kutlandı #3

  ABD de bağımsızlık günü kutlandı #4

  AMERİKAN BAĞIMSIZLIK BİLDİRGESİ

  Amerikan Bağımsızlık Bildirgesi Onüç Koloni'nin Büyük Britanya Krallığı'ndan ayrı olarak bağımsızlıklarını ilan ettikleri belgedir. Kongre tarafından 2 Temmuz 1776 tarihinde onaylanmış 4 Temmuz'da ilan edilmiştir; bu tarihten sonra Amerika Birleşik Devletleri'nde her sene Bağımsızlık Günü olarak kutlanmaktadır. Bu belge Washington, D.C.'deki devlet arşivlerinde gösterimde bulunmaktadır. Amerikan kolonilerinin bağımsızlıkları Büyük Britanya Krallığı tarafından 3 Eylül 1783 tarihindeki Paris Antlaşması'yla tanınmıştır.

  ABD de bağımsızlık günü kutlandı #511 Haziran 1776 tarihinde Virjinya'lı delege Richar Henry Lee, bağımsızlık için bir karar sureti sunduktan sonra, Massachusetts'ten John Adams, Pensilvanya'dan Benjamin Franklin, Virjinya'dan Thomas Jefferson, New York'tan Robert R. Livingston, ve Connecticut'tan Roger Sherman tarafından oluşan beşli komite tarafından hazırlanmıştır. Bildirgenin büyük bir bölümü Jefferson tarafından yazılmıştır.

  Bildirgede şu sözler yer almaktadır:

  "Bütün insanların eşit yaratıldıklarına; yaratıcıları tarafından onlara hayat, özgürlük ve mutluluğu arama hakkı gibi geri alınamaz bazı haklar verildiğine inanıyoruz".

  Bu belgede ifadeye kavuşan yönetim ilkeleri için Thomas Jefferson şöyle demiştir:
  “ Biz şu gerçeklerin açık olduğu görüşündeyiz: bütün insanlar eşit yaratılmışlardır, onları yaratan Tanrı kendilerine vazgeçilemez bazı haklar vermiştir, bu haklar arasında yaşama, özgürlük ve refahını arama hakları yer alır, bu hakları korumak için insanlar arasında meşru, iktidar hak ve yetkilerini yönetilenin rızasından alan hükümetler kurulmuştur. Herhangi bir hükümet şekli, bu amaçları tahrip eder bir nitelik kazanırsa, onu değiştirmek veya kaldırmak ve temelleri kendi güvenlik ve refahlarını sağlamaya en uygun görünecek ilkeler üzerine dayanan, güç ve yetkiyi aynı amaçla örgütleyen yeni bir hükümet kurmak o halkın hakkıdır. ”


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir