Euro
15.2703
0.83%
Dolar
13.4464
0.52%
Altın
793.3370
0.42%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
528.592
-9.01%
2ºC
İstanbul
Yoğun kar 2 C

  ABD'de bayrak krizi çözüldü

  Güney Carolina Kongre Binası'ndaki konfederasyon bayrağının indirileceği bildirildi.
  • AA
  • 23.06.2015 - 04:04
  ABD'de bayrak krizi çözüldü

  ABD de bayrak krizi çözüldü #1

  Güney Carolina Valisi Nikki Halley, düzenlediği basın toplantısında, Charleston kentinde siyahilerin gittiği tarihi Emanuel Afrika Metodist Episkopal Kilisesi'ne yapılan ırkçı saldırının ardından gündeme gelen, kongre binasındaki konfederasyon bayrağının indirileceğini açıkladı.

  "ÇOK ÇETİN BİR TARİHİMİZ VAR"

  Eyalet senatosu ve meclisinin bulunduğu kongre binasındaki bayrağın indirilmesinin zamanının geldiğini belirten Halley, "Irk konusunda, Güney Carolina'nın çok çetin bir tarihi var. Hatırlatıcılara ihtiyacımız yok" dedi.

  "DOĞRU OLANI YAPMA ZAMANI"

  ABD Senatosu Çoğunluk Lideri Cumhuriyetçi Partili Mitch McConnell de yaptığı açıklamada "Şimdi doğru olanı yapma zamandır. Vali Halley'in çağrısını destekliyorum" ifadelerini kullandı.

  ABD Başkanı Barack Obama ve Demokrat Parti'nin 2016 başkan adaylarından Hillary Clinton ile Martin O'Malley başta olmak üzere Cumhuriyetçi Partiden de birçok siyasetçi, bayrağın indirilmesi çağrısında bulunmuştu.

  Charleston'da 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan ırkçı saldırıyı gerçekleştiren 21 yaşındaki beyaz Amerikalı Dylan Roof'un sosyal medyadaki paylaşımında da bir elinde tabanca, diğer elinde konfederasyon bayrağı bulunan resimleri ve ırkçı ifadeleri yayınlanmıştı.

  IRKÇILIK VE KÖLELİĞİ HATIRLATIYOR

  Tartışmalara konu bayrak, kölelik karşıtı Abraham Lincoln'un ABD Başkanlığına seçilmesinden sonra, tarıma dayalı ekonomileri nedeniyle köleliği savunarak Amerikan İç Savaşı'na (Kuzey-Güney Savaşı 1861-1865) yol açan ayrılıkçı güney eyaletlerinin oluşturduğu konfederasyonun (Güney) ortak bayrağı olarak kullanılmıştı.

  Beyaz egemenliğinin simgesi olarak ırkçılığı ve köleliği hatırlattığı için karşı çıkılan bayrak, Mississippi'de eyalet bayrağının sol üst köşesinde küçük bir şekilde kullanılıyor. Bayrak "güneyin tarihsel mirası" olarak görülerek, birçok güneyli ve beyazların üstünlüğünü savunan gruplarca da kullanılmaya devam ediliyor.

  Bayrak, Güney Carolina Tarihini Koruma Kanunu'na göre "geçmişin bir sembolü" şeklinde nitelenerek, eyaletin başkentinde asılı kalıyordu. Bayrağın indirilmesi için 2000 yılında birçok sivil toplum örgütünce başlatılan kampanya başarılı olamamıştı.


  Görüş Bildir