Euro
10.7839
-0.39%
Dolar
9.2549
-0.42%
Altın
529.22
0.11%
Borsa
1.436
0.41%
Bitcoin
608.426
4.47%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  ABD'de bir camiye ilk defa mahya asılacak

  ABD'nin başkenti Washington yakınında yapılan camiye ilk kez ramazan dolayısıyla mahya asılacak.
  • AA
  • 16.06.2015 - 15:11
  ABD'de bir camiye ilk defa mahya asılacak

  abd

  ABD'nin başkenti Washington yakınlarında, Maryland eyaletinde yapılan Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi, ABD'deki bir ilk olacak minaresindeki mahyası, sabah namazının ardından mukabelesi, akşamları iftar ve teravih namazıyla hem gurbetteki Türklere ramazanın ruhunu yaşatacak hem de bölgedeki Müslümanlara ve diğer Amerikalılara Türklerin ramazan kültürünü tanıtacak.

  İLK KEZ RAMAZANA EV SAHİPLİĞİ YAPACAK

  Diyanet İşleri Başkanlığı’nın öncülük ettiği projeyle 60 dönümlük arazi üzerinde yapımı tamamlanmak üzere olan Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi, ilk kez ramazana ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

  İSLAM KÜLTÜRÜ TANITILACAK

  16. yüzyıl Osmanlı mimarisini yansıtan iki minareli ve dört şerefeli camisi, Türk hamamı ve diğer birimleriyle Washington'a 30 kilometre mesafedeki Türk-Amerikan Kültür ve Medeniyet Merkezi, ramazanda bir yandan Müslüman toplumuna hizmet etmeyi diğer yandan da Amerikalılara İslam kültürünü tanıtmayı amaçlıyor.

  MUKABELE OKUNACAK

  Bu kapsamda, merkezde ramazan ayı boyunca her gün 350 kişiye iftar verilecek, ardından teravih namazları kılınacak. İftarlara bölgede bulunan Türk işadamları sponsor olacak. Ayrıca, bölgede yaşayan Müslümanlara sabah namazının ardından mukabele okunacak.

  ABD'DE İLK KEZ MAHYA ASILACAK

  Ramazanın simgelerinden birisi olan mahya, ABD’de de ilk kez bu caminin minarelerine asılacak. Mahyanın üzerinde "Hoşgeldin Ramazan" yazacak.

  Merkezde, ayrıca, konferans salonlarında 30 gün boyunca çeşitli toplantılar düzenlenmesi de planlanıyor.

  "ÇEVRE HALKI MUTLU OLACAK"

  Yaklaşık 35 yıldır caminin bulunduğu mahallede yaşayan 62 yaşındaki emekli postane görevlisi Don Gaston, camiden çok etkilendiğini ve bu kompleksin kendi mahallelerinde yapılmış olmasından mutluluk duyduğunu söyledi. Merkezin bölgenin değerini de yükselteceğini belirten Gaston, "Kompleks bittikten sonra çevre halkı daha mutlu olacak" dedi.

  Ayrıca, Türk mimarisinin kullanıldığı 10 konukevinin ileride yaşlılar için bakım evi olarak da kullanılması da planlanıyor.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir