Euro
10.4288
1.16%
Dolar
8.8674
1.2%
Altın
499.22
1.7%
Borsa
1.385
-1.2%
Bitcoin
378.001
-2.81%
17ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 17 C

  ABD'de bir tecavüz olayı 82 yıl sonra aydınlatıldı

  Amerika'da 1931 yılında tecavüz suçlamasıyla idama mahkum edilen 3 siyahi genç için adalet gecikmeli geldi.
  • 24.11.2013 - 11:56
  ABD'de bir tecavüz olayı 82 yıl sonra aydınlatıldı

  ABD de bir tecavüz olayı 82 yıl sonra aydınlatıldı #1

  Amerika'nın Alabama Eyaleti'nde 1931 yılında 9 siyahi genç iki beyaz kadına tecavüzle suçlandı. Tamamı beyaz üyelerden oluşan jüri tarafından suçlu bulunan gençler, idama mahkum edildi. 5 genç davacı kadınlardan birinin 1937'de ifadesini değiştirmesiyle aklanmıştı.

  BİR GENÇ HAPİSTE ÖLDÜ

  Bir diğer isim olan Clarence Norris de ölmeden önce 1976'da resmen aklanmıştı. Fakat Haywood Patterson, Charles Weems ve Andy Wright tecavüzden suçlu bulundu. 3 gencin ikisinin idam edildiği, birinin de hapiste öldüğü belirtildi.

  Eyalet yasaları gereği, 'ölüm sonrası aklanmanın' mümkün olmadığı Alabama'da, ilgili yasanın 2013 yılının Nisan ayında değiştirilmesinden sonra, geriye kalan 3 genç için verilmiş olan karar da bozuldu. Kanıtlar eşliğinde yeni incelemelerle gençlerin tamamen haksız yere yargılandığı ve suçlandığı saptandı.

  Böylece Amerika'da ırksal adaletsizliğin sembolü haline gelen Scottsboro Boys (Scottsboro Çocukları) diye adlandırılan grupta yer alan Patterson, Weems ve Wright'in ölümlerinden yaklaşık bir asır sonrasında suçsuz olduğu ortaya çıktı. Scottsboro Boys grubunun tamamı bu karar ile tecavüz suçlamasından aklanmış oldu.

  'SİYAHİLER JÜRİDEN HARİÇ TUTULAMAZ'

  Tem­yiz baş­vu­ru­la­rı­na olum­lu ce­vap ve­ren üst de­re­ce mah­ke­me­si, sa­nık­la­rın da et­ki­li bir sa­vun­ma­ya hak­la­rı ol­du­ğu ve si­ya­hi­le­rin, ce­za­i jü­ri üye­lik­le­rin­den sis­te­ma­tik bir şe­kil­de ha­riç tu­tu­la­ma­ya­cak­la­rı hük­mü­nü ver­di. İl­gi­li ya­sa de­ği­şik­li­ği­nin ya­pıl­ma­sı­na ön­cü­lük eden Cum­hu­ri­yet­çi Se­na­tör Art­hur Orr, 'Bu ge­liş­me ül­ke ola­rak, piş­man­lık du­yu­lan gün­le­ri­miz­den bu ya­na ne ka­dar yol al­dı­ğı­mı­zın gös­ter­ge­si­di­r' de­di.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir