Petrol
109.2
-0.07%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
475.764
-2.19%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  ABD'de bir yargıç İsrail'i boykotu yasaklayan yasayı askıya aldı

  ABD'nin Kansas eyaletinde, İsrail'i boykot etmeyi yasaklayan bir yasa, federal yargıç tarafından askıya alındı.
  • AA
  • 31.01.2018 - 02:25
  ABD'de bir yargıç İsrail'i boykotu yasaklayan yasayı askıya aldı

  dqw

  Amerikan Sivil Özgürlükler Birliğinden Yargıç Daniel Crabtree, İsrail'in boykot edilmesini yasaklayan yasayı askıya alması hakkında "Diğer eyaletlere de örnek olsun" dedi.

  "ANAYASAYA AYKIRI"

  Buna göre Crabtree, Kansas'ta "İsrail'i boykot etmeyeceğini garanti etmediği için ihaleyi kaybeden" Esther Koontz adlı kişiyi haklı buldu. Bu kararla yargıç, bir kişinin "İsrail'i boykot etmeyeceğini garanti etmesinin" yasal bir zorunluluk sayılmasının anayasaya aykırı olduğuna hükmetti.

  Kansas eyaletinde halihazırda geçerli olan yasaya göre kamu kurumlarından ihale almak isteyen firmaların ve kişilerin "İsrail'e karşı herhangi bir boykot eylemine katılmayacağını" garanti etmesi bekleniyor ve bu yasaya uymayanların ihale alabilmelerinin önü kapanıyordu.

  "YASAL ZEMİN ELE ALINDI"

  Crabtree'nin söz konusu kararının ülke genelindeki başka eyaletlere de örnek olması gerektiğini kaydeden ACLU yetkilileri, İsrail'i boykot konusunun fikir ve ifade özgürlüğüne aykırı şekilde yasal bir zeminde ele alındığını savunuyor.

  ABD'de Yüksek Mahkemenin 1982 yılındaki bir kararına göre anayasanın 1. maddesi "boykot hakkını" koruma altına alıyor.

  ABD'de başta Teksas olmak üzere bazı eyaletlerde İsrail'in boykot edilmesini yasaklayan yasalar kabul edilmiş, Harvey Kasırgası sonrasında acil yardım malzemeleriyle ilgili düzenlenen kamu ihalelerinde de aynı şartın aranması kamuoyunda tartışmalara neden olmuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir