Euro
15.2531
-0.32%
Dolar
13.4674
-0.29%
Altın
797.7870
-0.34%
Borsa
1910
-5.02%
Bitcoin
502.579
1.17%
0ºC
İstanbul
Hafif kar 0 C

  ABD'de bir yazar kendisine tecavüz ettiğini söyleyen kişi aklanınca özür diledi

  Yazar Alice Sebold'a tecavüz ettiği gerekçesiyle 16 cezaevinde yatan Anthony Broadwater'ın suçsuz olduğu ortaya çıkanca Sebold, "Ona yapılanlar nedeniyle sonsuza dek üzgün olacağım" dedi.
  • AA
  • 01.12.2021 - 05:29
  • Güncelleme : 01.12.2021 - 05:42
  ABD'de bir yazar kendisine tecavüz ettiğini söyleyen kişi aklanınca özür diledi

  ABD'nin New York eyaletinde Yazar Alice Sebold ile Anthony Broadwater'ın arasındaki davada yeni gelişmeler yaşandı.

  Yazar Alice Sebold'a tecavüz ettiği gerekçesiyle 16 yıl hapiste kalan siyahi eski mahkum, davayı yeniden ele alan mahkeme tarafından temize çıkartıldı.

  SAVCILARIN DAVAYI TEKRAR ELE ALMASI SONUCUNDA AKLANDI

  1982 yılında 20 yaşındayken, o sırada Syracuse Üniveristesi'nde öğrenci olan Sebold'a tecavüz etmekten suçlu bulunan ve 16 yıl cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edilen siyahi Anthony Broadwater, savcıların davayı yeniden ele almaları sonucunda aklandı ve cinsel suçlular listesinden çıkartıldı.

  ABD de bir yazar kendisine tecavüz ettiğini söyleyen kişi aklanınca özür diledi #1

  MAHKEME ÖZÜR DİLEDİ

  Onondaga Bölge Mahkemesi, Broadwater'ın, yalnızca bir kişinin ifadesi ve artık yanlış olduğu kanıtlanmış mikroskobik saç analizi yöntemiyle elde edilen bir delil nedeniyle hüküm giydiğini, bunun olmaması gerektiğini ifade ederek özür diledi.

  Davanın başından beri masum olduğunu savunan Broadwater'ın, 1998 yılında serbest kaldıktan sonra isminin cinsel suçlular listesinde bulunması nedeniyle kendine bir hayat kurmakta zorlandığı, çöpçülük yaparak masumiyetini kanıtlayacak bir avukat tutabilmek için para biriktirdiği ifade edildi.

  ABD de bir yazar kendisine tecavüz ettiğini söyleyen kişi aklanınca özür diledi #2

  "KENDİMİ TUTAMAYIP AĞLADIM"

  Associated Press'e yaptığı açıklamada Broadwater, davadan önce bölge savcısının kendisinden özür dilediğini söyleyerek, "Bana yapılan haksızlıktan bahsedince kendimi tutamayıp ağladım. Bir bölge savcısının bu davada benim yanımda durması beni çok rahatlattı" dedi.

  Amerikan New York Times gazetesi, Broadwater'ın aklanmasına, yapımcı Timothy Mucciante'nin yardım ettiğini yazdı.

  ABD de bir yazar kendisine tecavüz ettiğini söyleyen kişi aklanınca özür diledi #3

  OLAYDA TUTARSIZLIK FARK EDEN YAPIMCI HAREKETE GEÇTİ

  Habere göre Mucciante, Sebold'un üne kavuşmasını sağlayan ve saldırının konu edildiği "Talihli Kız" (Lucky) kitabını Netflix için filme uyarlamaya çalışırken olaydaki tutarsızlıkları fark ederek, haziran ayında projeden çekildi.
  Bununla kalmayan ve özel dedektif tutarak Broadwater'ın aklanmasına yardım eden yardım eden delillerin elde edilmesini sağlayan yapımcı, avukatlarla da anlaştı.

  Mucciante, NPR radyosuna verdiği röportajda, "Alice'in saldırı hakkında anlattıklarından değil, ancak kitabın ikinci yarısındaki mahkeme bölümünde olanlardan şüphe duymaya başladım, hikayeler birbirini tutmuyordu." dedi.

  ABD de bir yazar kendisine tecavüz ettiğini söyleyen kişi aklanınca özür diledi #4

  "RESMEN YOLDAN GEÇERKEN HAPİSE ATILDI"

  Blackwater'ın sicilinde başka bir suç olmamasının ve hapisten çıktıktan sonra hiç suç işlememesinin dikkatini çektiğini söyleyen Mucciante, Blackwater'ın "resmen yoldan geçerken hapse atıldığını" ifade etti.

  Kitapta, olaydan hemen sonra polise gittiğini, delillerin toplandığını, ancak bir tutuklama olmadığını anlatan Sebold, beş ay sonra tesadüfen yolda karşılaştığı Broadwater'ın kendisine tecavüz eden kişi olduğunu düşünerek polise haber vermiş, ancak polis sorgusunda onun yerine bir başkasını teşhis etmişti.
  Polis, Broadwater ve sorguda seçtiği kişinin arkadaş olduklarını iddia ederek Sebold'u yönlendirmiş ve Sebold mahkeme salonunda yeniden Broadwater'ı teşhis etmişti.

  ABD de bir yazar kendisine tecavüz ettiğini söyleyen kişi aklanınca özür diledi #5

  YAZAR ALICE SEBOLD ÖZÜR DİLEDİ

  Ünlü yazar, Broadwater'ın aklanması üzerine yayınladığı açıklamada, 18 yaşında, travma geçirmiş bir tecavüz kurbanı olarak Amerikan adalet sistemine güvenmeyi seçtiğini ve o dönem amacının adaletsizlik yaratmak değil, adaletin yerini bulmasını sağlamak olduğunu söyledi.

  Sebold, açıklamasının devamında şunları kaydetti:

  "Amacım, hayatımı değiştiren suç nedeniyle bir başka genç adımın hayatını sonsuza dek değiştirmek kesinlikle değildi. Bay Broadwater sonunda temize çıktığı için müteşekkirim, ama bu, 40 yıl önce problemli adalet sistemimizin zulmüne uğrayan siyahi gençlerden biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Ona yapılanlar nedeniyle sonsuza dek üzgün olacağım."

  ABD de bir yazar kendisine tecavüz ettiğini söyleyen kişi aklanınca özür diledi #6


  Görüş Bildir