Petrol
75.38
-1.01%
Euro
19.6721
-0.08%
Dolar
18.6433
0.03%
Altın
1.078
0.58%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
324.350
-0.52%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C

  ABD'de büyük boy gazlı içeceklere yasak geliyor

  ABD'nin en büyük şehirlerinden New York'ta şekerli ve gazlı içeceklere savaş açıldı.
  • 31.05.2012 - 14:29
  ABD'de büyük boy gazlı içeceklere yasak geliyor

  ABD de büyük boy gazlı içeceklere yasak geliyor #1

  Başta ABD olmak üzere gelişmiş ülkelerin günümüzdeki en önemli sorunlarından biri obezite. ABD'nin en büyük kentlerinden biri olan New York'ta yaşayan yetişkinlerin yarısı ya obez ya da aşırı kilolu. New York Belediye Başkanı Micheal Bloomberg, obeziteyi azami düzeye indirmek için önemli bir karara imza attı. New York'ta başta restoranlar olmak üzere, sinema salonları ve sokaktaki seyyar araçlarda büyük boy şekerli ve asitli içeceklere yasak getirilecek. Yasağın önümüzdeki mart ayına kadar yürürlüğe girmesi planlanıyor.

  'ŞİMDİ EYLEM ZAMANI'

  Dün içecek kutuları ve şişeleriyle sağlık işlerinden sorumlu yardımcısı Linda Gibbs'le kameraların karşısına çıkan New York Belediye Başkanı Micheal Bloomberg, "Obezite ulusal bir problem ancak ülkedeki bütün sağlık yetkilileri bu konu göndeme geldiğinde, ellerini iki yana kaldırarak'Evet, çok korkunç' demekle yetiniyor. New York kenti ellerini iki yana kaldırmakla yetinmiyor bu konuda bir şeyler yapmak için adım atıyor. Halk da bir belediye başkanından bunu bekliyor" dedi.

  FAST FOOD'A AĞIR DARBE

  New York'taki büyük boy içecek yasağı fast-food zinciri restoranlar, spor salonları, enerji içecekler ve ice-tea üreticilerini vuracak. Söz konusu restoran ve sinema salonları 47 mililitreden büyük içecek satamayacak.

  MEŞRUBAT 'GÜNAH KEÇİSİ' İLAN EDİLDİ

  New York Belediye Başkanı Bloomberg'un şekerli ve asitli içerek yasağına üreticilerden sert tepki geldi. New York İçecek Üreticileri Odası sözcüsü Stefan Friedman, belediyenin planının rekabeti önlemeye yönelik bir girişim olduğunu belirterek, bu durumun sektöre büyük zarar vereceğini iddia etti. Friedman, "New York Belediyesi sağlık görevlilerinin sağlıksız saplantısı, meşrubat türü içecekleri 'günah keçisi' ilan ederek, en başa yerleştirdi. Artık bu konunun uzmanlarına bırakılması zamanı çoktan geldi" dedi.


  Görüş Bildir