Petrol
111.43
-0.54%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
485.096
1.79%
10ºC
İstanbul
Güneşli 10 C

  ABD'de Cruz'un Müslüman karşıtı sözlerine tepkiler

  Cumhuriyetçi Parti başkan aday adaylarından Teksas Senatörü Ted Cruz'un Müslümanlara yönelik açıklamaları, ülke genelinde tepkiye yol açtı.
  • AA
  • 24.03.2016 - 01:51
  ABD'de Cruz'un Müslüman karşıtı sözlerine tepkiler

  ted cruz

  ABD'de, Cumhuriyetçi Parti Başkan aday adaylarından Teksas Senatör Ted Cruz'un Müslüman mahallelerinde gözetimin artırılması çağrısı, başta ABD Başkanı Barack Obama, New York Emniyet Müdürü William J. Bratton ve Demokrat Parti ABD Başkan aday adaylarından Hillary Clinton olmak üzere, ülke genelinde halkın tepki topladı.

  Obama: Amerikan değerlerine aykırı

  ABD Başkanı Barack Obama, Cruz'un sözlerinin "anlamsız" ve "Amerikan değerlerine aykırı" olduğunu söyledi.

  New York Emniyet Müdürü Bratton: Uygunsuz

  New York Emniyet Müdürü Bratton ise yaptığı açıklamada, Cruz'un çizgi dışı" ve Beyaz Saray açısından "uygunsuz" biri olduğunu belirtti.

  Clinton: Cruz'un çağrısı tehlikeli

  Demokrat Parti'nin Başkan aday adaylarından ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da Kaliforniya'da yaptığı seçim konuşmasında, Cruz'un Müslümanlarla ilgili çağrısının "yanlış" ve "tehlikeli" olarak niteledi.

  CAIR: Endişe verici

  ABD'deki en büyük Müslüman sivil haklar kuruluşu Amerika İslam İlişkileri Konseyi'nden (CAIR) yapılan açıklamada da gözetim çağrısının Amerikalı Müslümanlara ülkedeki gelecekleri açısından "endişe verici bir mesaj" olduğu bildirildi.

  Twitter'da birlik mesajları

  Cruz'un sözlerine, sosyal medyada da yoğun tepki gösterildi. ABD'liler, Twitter'da oluşturulan "#MyMuslimNeighborhood (BenimMüslümanMahallem)" etiketinde Müslüman mahallesinde "birlikte, barış ve kardeşlik" içinde yaşadıklarına ilişkin mesajlar yayınladı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir