Petrol
79.58
0.29%
Euro
19.5007
-0.06%
Dolar
18.6277
-0.04%
Altın
1.062
0.15%
Borsa
5000
-0.85%
Bitcoin
321.164
-0.21%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C

  ABD'de FBI'a geniş yetkiler veren tasarı reddedildi

  Federal Soruşturma Bürosu'na terör ve casusluk gibi olaylarda elektronik iletişimi mahkeme emri olmadan takip yetkisi tasarısı reddedildi.
  • AA
  • 23.06.2016 - 02:09
  ABD'de FBI'a geniş yetkiler veren tasarı reddedildi

  Cumhuriyetçi Parti Arizona Senatörü John McCain ve Kuzey Carolina Senatörü Richard Burr tarafından getirilen teklif, kişilerin internet arama geçmişi, elektronik posta hesapları ve diğer elektronik iletişimine FBI'ın mahkeme emri olmadan ulaşabilmesini öngörüyordu.

  Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu 100 sandalyeli Senato'da 60 oy alması gereken tasarı 58 oyda kaldı. Senato'da 54 Cumhuriyetçi senatör bulunuyor.

  Orlando'da 12 Haziran'da 49 kişinin ölümüyle sonuçlanan saldırının ardından getirilen tasarı, "yalnız kurt" olarak adlandırılan ve bir terör örgütüyle bağlantısı bilinmeyen kişilerin takibinin kolaylaştırılmasını amaçlıyordu.

  Tasarı, özel hayatın gizliliğini savunanların tepkisini çekti. Tasarının oylanması öncesi senatörlere mektup gönderen Amerikan Yurttaş Özgürlükleri Birliği de yasa teklifinin bugüne kadar elde edilen özgürlüklerle ilgili reformları tırpanlayacağını belirtti. Birlik, Google, Yahoo, Microsoft gibi şirketlerin de bu yasal düzenlemeye karşı çıktığını bildirdi.

  FBI Başkanı James Comey, kişilerin elektronik iletişimi, hangi internet sitesinde ne kadar zaman geçirdiği, e-posta yazışmaları gibi bilgileri mahkeme kararı olmadan elde etmenin işlerini "pratik anlamda çok kolaylaştıracağını" savunuyordu.

  Tasarıyı Senato'ya getiren McCain, "Özel hayatın gizliliğini savunanları anlıyorum ama FBI Başkanı'nın görüşlerine daha çok saygı duyuyorum. Sonuçta onun işi ülkenin korunması." dedi.


  Görüş Bildir