Euro
10.3831
0.63%
Dolar
8.8855
0.77%
Altın
496.41
0.04%
Borsa
1.384
-0.54%
Bitcoin
372.671
-4.04%
20ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 20 C
  ABD'de hükümet geçici olarak açıldı

  ABD'de hükümet geçici olarak açıldı

  ABD Başkanı Donald Trump, hükümetin geçici olarak yeniden açılacağını duyurdu.
  • Haber Merkezi
  • 25.01.2019 - 22:25

  ABD Başkanı Donald Trump, 35 gündür kapalı olan federal hükümetin 3 haftalığına yeniden açılması konusunda, Kongre liderleriyle uzlaştığını ve bu süre içinde Meksika sınırına duvar konusundaki müzakerelerin süreceğini açıkladı.

  "KONGRE İLE UZLAŞMAYA VARDIK"

  ABD Başkanı Trump, 35 gündür kısmen kapalı olan federal hükümetin yeniden açılması konusunda, Beyaz Saray'ın bahçesinde basın mensuplarına bir açıklama yaptı.

  Federal hükümetin açılması konusunda ABD Kongresi ile uzlaşmaya vardığını kaydeden Trump, "Federal Hükümeti yeniden açacak bir anlaşmaya vardığımızı ilan etmekten gurur duyuyorum." dedi.

  ABD de hükümet geçici olarak açıldı #1

  3 HAFTALIĞINA AÇIK OLACAK

  Senato'dan hemen geçerek önüne gelecek ilgili tasarıyı, vakit kaybetmeden imzalayacağını ve böylece hükümetin 3 haftalığına yeniden açılacağını belirten Trump, hükümetin 15 Şubat'a kadar açık olacağını ve bu süre içinde sınır güvenliği konusunda bir uzlaşma sağlanmasını beklediğini vurguladı.

  "DUVARDA UZLAŞMA OLMAZSA YİNE KAPANIR"

  Anlaşmada, Meksika sınırına duvar için kendisinin istediği 5.7 milyar dolarlık bütçenin şimdilik yer almadığını söyleyen Trump, "Eğer Kongre,  sınır güvenliği konusunda adil bir uzlaşmaya varamazsa 15 Şubat'ta hükümet yeniden kapanır ya da ben Anayasa çerçevesinde elimdeki başka yetkileri (Acil Durum ilan etme) kullanırım." ifadesini kullandı.

  "Ülkemizin sınır güvenliğini sağlamak benim en önemli önceliğim. (Güney sınırına) Güçlü ve güvenli bir bariyer olmaksızın sınırımızı koruyamayız." değerlendirmesini yapan Trump, güney ülkelerinden çok sayıda suçlunun, yasa dışı göçmenin ve uyuşturucunun geldiğini ifade etti.

  İSRAİL'İN DUVARLARINI ÖRNEK VERDİ

  Trump, İsrail'in sınırlarına ördüğü duvarları örnek vererek, "Ortak akıl bunu gösteriyor. Onlarda işe yaradı, bizde de yarar." şeklinde konuştu.

  Bahsettiği duvarın, sınırın daha güvensiz belirli yerlerine inşa edileceğini ve akıllı teknolojilerle donatılacağını anlatan Trump, bu konudaki ısrarını sürdüreceği mesajını verdi.

  ABD Başkanı Trump, ABD-Meksika sınırına 5.7 milyar dolar bütçe gerektiren bir duvar örülmesini istemişti. Kongre'deki Demokratların da buna izin vermemesi üzerine ABD federal hükümeti 35 gündür kapalı bulunuyordu.

  Günün önemli gelişmeleri VİDEO

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir