Petrol
115.32
1.01%
Euro
17.4088
-0.86%
Dolar
16.1911
-0.96%
Altın
964.88
-0.79%
Borsa
2439
0.00%
Bitcoin
480.999
1.33%
31ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 31 C

  ABD'de işten çıkarılan Müslümanlar haklarını arıyor

  Colorado eyaletinde namaz vakitleri yüzünden işten çıkarılan 130 kadar işçi, firmayı Eşit İş Fırsat Komisyonuna şikayet etti
  • AA
  • 09.03.2016 - 07:49
  ABD'de işten çıkarılan Müslümanlar haklarını arıyor

  ABD de işten çıkarılan Müslümanlar haklarını arıyor #1

  Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi (CAIR), işçiler adına yaptığı açıklamada "dini ayrımcılık" gerekçesiyle söz konusu anlaşmazlığın ABD Eşit İş Fırsat Komisyonu'na taşındığını bildirdi.

  Geçtiğimiz aralık ayında ABD'nin Colorado eyaletinin Fort Morgan bölgesindeki et işleme tesisinde çalışan çoğu Somalili Müslüman işçilerle vardiya şefleri arasında "namaz vakitlerine ilişkin anlaşmazlık" yaşanmıştı.

  Daha önce namazlarını vardiya aralarında kıldıklarını ancak son günlerde şeflerinin artık buna izin vermediğini ifade eden işçiler, bu durumu "işe gelmeyerek" protesto etmişlerdi.

  Cargill de "3 gün üst üste işe gelmeme" gerekçesiyle çoğu Somalili 130 Müslüman işçiyi işten çıkarmıştı. İşten çıkarılan işçileri temsilen CAIR temsilcisi, firma ile görüşmeler yapmış ancak bir sonuç üretilememişti.

  Görüşmelerin olumlu neticelenmemesi üzerine 130 kadar işçiyi temsilen CAIR ve Rathod Mohamedbhai LLC adlı Denver merkezli hukuk firmasının, ilgili şirketi "dini ayrımcılık" gerekçesiyle Eşit İş Fırsat Komisyonuna şikayet ettiği bildirildi.

  CAIR tarafından yapılan açıklamada, Sivil Haklar Yasası'nın 7. maddesinde ifade edilen "çalışanların dini vecibelerini makul şekilde yerine getirmeleri" ile ilgili bölümün firma tarafından ihlal edildiği ve başvurunun bu temel üzerinde yapıldığı kaydedildi.

  Eşit İş Fırsat Komisyonunun söz konusu başvuruyu inceleyerek firma hakkında soruşturma başlatma yetkisi bulunuyor.

  ABD Sivil Haklar Yasası'nın 7. maddesine göre işverenler "makul" ibadet taleplerini reddedemiyor.

  Firma, 68 ülkede gıda, tarım, finans ve endüstriyel ürün sektörlerinde faaliyet gösteren 150 yıllık küresel bir şirket olarak biliniyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir