Euro
9.7032
-0.14%
Dolar
8.1546
0.27%
Altın
457.35
-0.42%
Borsa
1.417
0%
Bitcoin
493.874
2.69%
3ºC
İstanbul
Açık 3 C
  ABD'de kadın askerlere savaş yolu göründü

  ABD'de kadın askerlere savaş yolu göründü

  ABD Savunma Bakanı Carter, kadın askerlerin de savaş pozisyonlarında yer alabileceğini açıkladı.
  • 04.12.2015 - 06:50

  ABD

  ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, ABD ordusunun savaşa katılan asker pozisyonlarını gelecek yıldan itibaren kadınlara açtıklarını açıkladı. Carter, ordunun önümüzdeki yıl savaş pozisyonlarını kadınlara da açmasını Pentagon'da düzenlediği basın toplantısıyla duyurdu.

  ABD de kadın askerlere savaş yolu göründü #2

  HER POZİSYONDA GÖREV ALABİLECEKLER

  ABD ordusunun, gelecekteki gücünü oluşturmaya yönelik verdiği sözün bir parçası olarak bu doğrultuda karar aldıklarını belirten Carter, önümüzdeki yıldan itibaren kadınların istenilen standartlara sahip olmaları ve gerekli testlerin üstesinden gelmeleri halinde ABD'nin kara, hava, deniz kuvvetleriyle özel harekat komutanlığında her pozisyonda görev alabileceklerini söyledi.

   


   

  Son yıllarda kadın askerlerin ön plana çıkarılması konusu birçok Batı ülkesinin gündeminde. Bu yıl 1997 doğumlu 30 bin Norveçli kadına askere alınacakları yönünde tebligat yapıldı. Norveç ordusunun 2020 yılına kadar askerlerin yüzde 20'sinin kadınlardan oluşması konusunda hedefi olduğu vurgulandı.

   

  NORVEÇ'İN KADIN ASKERLER - FOTO GALERİ

   


   

  "KADIN ASKERLER SAVAŞTA ÖNCÜLÜK YAPABİLECEK"

  Carter, "Şimdi onlar tankları sürebilecek, havan topu ateşleyebilecek ve piyade sınıfına savaşta öncülük edebilecekler" dedi. ABD'de uzun süredir ordudaki kadın askerlerin özel harekat kuvvetleri ve muharebelerde ön cephedeki pozisyonlarda yer alıp alamayacakları tartışılıyordu. Ülkede 2013 yılında dönemin Savunma Bakanı Leon Penatta kadın askerlerin muharebe birliklerinde görev üstlenip üstlenmeyeceklerinin araştırılması talimatı vermişti.

  Kim Kardashian'dan Amerikan askerlerine moral ziyareti İZLE

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir