Euro
10.1312
0.09%
Dolar
8.57
0.13%
Altın
496.51
0.27%
Borsa
1.361
0.09%
Bitcoin
340.984
5.66%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  ABD'de Kutup Girdabı paniği

  ABD'nin kuzeyinde etkili olan soğuk hava "kutup girdabı" korkusuna neden oldu.
  • 12.11.2014 - 09:54
  ABD'de Kutup Girdabı paniği

  abd

  ABD'nin orta kuzeyinde etkili olmaya başlayan soğuk hava, geçen yılın soğuk kış şartlarını hatırlatması nedeniyle, Amerikalılarda şimdiden dondurucu soğuklar yaşanacağı korkusuna neden oluyor.

  HALKI UYARDILAR

  Amerikan medyasında, Batı Afrika'da ortaya çıkan Ebola virüsü ve terör örgütü IŞİD'le ilgili korku veren haberlerin ardından şimdi de "kutup girdabı geliyor", "şapkalarınızı ve kaşkollarınızı hazırlayın, soğuklar kapıda" gibi halkı uyaran ifadeler dikkat çekiyor.

  30 DAKİKADA -1'E DÜŞTÜ

  Uluslararası hava tahmin raporları sunan Amerikan televizyon kanalı AccuWeather, Kolorado'nun Denver şehrinde, hava sıcaklığının 30 dakikada eksi 1 dereceye düştüğünü bildirdi.

  Amerikan medyasında yer alan haberlerde ayrıca, bir hafta kuzeyden gelen kutup girdabının ABD'nin içlerine doğru 200 milyon kişinin bulunduğu alanda etkili olacağı bilgisi paylaşıldı. ABD Ulusal Meteoroloji Dairesi (National Weather Service-NWS) de özellikle Rocky dağlarının doğusundaki Great Plains bölgesinde hava sıcaklıklarının ortalamanın 4 ila 10 derece altında olacağını bildirdi.

  KAR KALINLIĞI YARIM METRE

  NWS, Montana'nın batısında havanın sıfırın altında 4 dereceye kadar düşeceğini belirtirken, pazartesi itibariyle kar yağışının etkili olduğu Minnesota'dan Michigan'a kadar olan bazı yerlerde, kar kalınlığının yarım metreyi (54 cm) geçtiğini duyurdu.

  Minnesota Eyalet Yol Devriyesi de kendilerine bağlı polislerin eyalet genelinde, 475 kaza ve 700 yolda kayıp araçlarla ilgili olayı rapor ettiğini kaydetti. ABD'nin "Midwest" (Ortabatı) bölgesine doğru ilerleyen soğuk havanın hafta sonunda New York ve bölgesinde etkili olması bekleniyor.

  TEKSAS'A KADAR UZANIYOR

  Kutuptan gelen, Kuzey Yarımküre'de ve daha çok Kanada ile ABD'de etkili olan kutup girdabının neden olduğu soğuk hava dalgası, Teksas'a kadar uzanıyor. ABD'de, geçen yıl 190 milyon insanın yaşadığı bölgelerde etkili olan soğuk hava nedeniyle, binlerce uçuş iptal ve tehir edilmiş, 100'den fazla kişi donarak veya meydana gelen kazalarda hayatını kaybetmişti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir