Euro
10.1103
0.04%
Dolar
8.5538
0.02%
Altın
494.33
0%
Borsa
1.349
0%
Bitcoin
317.016
-0.43%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  ABD'de nükleer santral trafosunda patlama

  New York eyaletinde bir nükleer santralin trafosunda meydana gelen patlama sonucu çıkan yangın paniğe neden oldu.
  • 10.05.2015 - 07:55
  ABD'de nükleer santral trafosunda patlama

  ABD de nükleer santral trafosunda patlama #1

  New York kentinin kuzeyinde Buchanan'da bulunan Indian Point Nükleer Enerji Santrali’ndeki patlama, başta Westchester ve bölge kentlerde yaşayanları korkuttu.

  New York'a yaklaşık 80 kilometre uzaklıktaki nükleer santraldeki patlamanın ardından dumanların yükseldiği görülürken, yetkililer olayda herhangi bir can kaybı veya yaralanmanın olmadığını belirtti.

  Santralin sözcüsü Jerry Nappi, olayla ilgili yaptığı açıklamada, yangının santralin kendi yangın söndürme sistemindeki fıskiyelerce söndürüldüğünü ve herhangi bir radyoaktif madde sızıntısının söz konusu olmadığını kaydetti.

  New York Valisi Andrew Cuomo da, Indian Point'e giderek olayla ilgili halkı bilgilendirdi.

  Vali Cuomo, santralin trafosunda çıkan yangının söndürüldüğünü, görevlilerin gece boyunca çalışacağını açıklarken, yetkililer yaşanan olayın bölge halkına tehdit oluşturmadığını ve bu tür olayların nadir de olsa meydana geldiğini ifade etti.

  ABD Nükleer Düzenleme Komisyonundan yapılan açıklamada da yangının çok kısa bir sürede söndürüldüğü ifade edildi.

  2009 yılında New Jersey'deki Exelon firmasının Oyster Creek adlı nükleer santrali benzer trafo yangını yüzünden santral faaliyetine 3 gün ara vermişti. Aralık 2013'te ise Entergy firmasının Arkansas nükleer enerji santralindeki trafo yangını yüzünden santralin bir ünitesi geçici olarak kapatılmıştı. Her iki trafo yangını da herhangi bir can ve mal kaybına yol açmamıştı.

  Santralin yaklaşık 80 kilometre yakınındaki New York, Westchester ve civarında yaklaşık 20 milyon kişinin yaşadığı, bunun ABD sınırları içerisinde bir nükleer santral etrafındaki en yüksek nüfus yoğunluğu olduğu belirtildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir