Petrol
111.78
-2.15%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
482.098
2.53%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C
  ABD’de protesto gösterileri: 5 polis memuru öldürüldü

  ABD’de protesto gösterileri: 5 polis memuru öldürüldü

  ABD'nin Dallas şehrinde siyahi Amerikalılar Philando Castile ve Alton Sterling'in polis tarafından öldürülmesini protesto etti.
  • Ajanslar
  • 08.07.2016 - 08:48

  Dallas Polis Departmanı, keskin nişancı ateşiyle vurulan 11 polis memurundan 5’inin öldüğünü açıkladı, 6'sı ise yaralı. Şüphelilerden birinin özel tim ekipleriyle çıkan çatışma sonrası yakalandığı, diğerinin ise polise teslim olduğu açıkladı.

  ABD’de protesto gösterileri: 5 polis memuru öldürüldü #1

  SİLAH SESLERİ DUYULDU

  Görgü tanıkları, göstericilerin barışçıl bir şekilde yürüdüğü esnada silah seslerinin duyulduğu ve akabinde büyük bir panik yaşandığını anlattı.

  CNN’den Don Lemon’a konuşan Michael Jackson adlı bir kişi, “(Gösterinin) ortasında silah atılmaya başladı. Hemen karşı yöne doğru koşmaya başladım” dedi.

  ABD’de protesto gösterileri: 4 polis memuru öldürüldü VİDEO

  ABD’de protesto gösterileri: 5 polis memuru öldürüldü #2
  Dallas polisi, kalabalığın arasında tüfekle gezen şüphelilerden birinin fotoğrafını yayınladı.

  5 POLİS ÖLDÜ

  Dallas Polis Şefi David Brown, 11 polis memurunun pusu tarzı keskin nişancılar tarafından vurulduğunu, 3 polisin öldüğünü, İki polisin ise daha sonra öldüğünü aktardı.

  Brown, “Bu şüphelilerin farklı konumlardan bu polislerin etrafını üçgen şeklinde çevirmek için daha önce pozisyon aldığını ve yapabildikleri kadar polisi öldürmeyi ve yaralamayı tasarladıklarını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

  ABD’de protesto gösterileri: 5 polis memuru öldürüldü #3

  ABD’de protesto gösterileri: 5 polis memuru öldürüldü #4

  ABD’de protesto gösterileri: 5 polis memuru öldürüldü #5

  İNSANLAR KAÇIŞTI

  Gösteriyi organize edenlerden Rahip Jeff Hood, silah sesleri duyulurken, insanların saklanmak için kaçıştığını belirtti.

  Dallas Morning News’e konuşan Hood, “İnsanları sokaklardan uzaklaştırmaya çalışarak kurşunlardan kaçtım. Vurulup vurulmadığını kontrol ettim” dedi.

  ABD’de protesto gösterileri: 5 polis memuru öldürüldü #6

  ŞÜPHELİ PAKETLER VAR

  Dallas Polis Departmanı da Twitter'dan yaptığı açıklamada 4 polisin öldüğünü doğrularken, çatışmanın yaşandığı alanda şüpheli paketlerin bulunduğunu da ekledi. Açıklamada gelişmelerin aktarılacağı belirtildi.

  Dallas polisinin Twitter'dan şüpheli diye siyah bir kişinin fotoğrafını paylaşması da tepkilere neden oldu. Yüzlerce siyahi "Asıl şüpheli sizsiniz" diyerek yapılan paylaşıma tepki gösterirken, polis "Onu bulmamıza lütfen yardımcı olun" diye yazdı.

  ABD’de protesto gösterileri: 5 polis memuru öldürüldü #7

  ABD'de siyahi genç polis tarafından öldürüldü VİDEO

  ABD’de protesto gösterileri: 5 polis memuru öldürüldü #8

  ABD’de protesto gösterileri: 5 polis memuru öldürüldü #9

  OBAMA: HERKES KAYGILANMALI

  ABD Başkanı Barack Obama, iki siyahın polis tarafından öldürülmesiyle ilgili 'tüm Amerikalıların kaygılanması gerektiğini' söyledi.

  Nato zirvesi için gittiği Polonya'da konuşan Obama, "Bu yalnızca siyahların sorunu değil. Bu yalnızca Latin Amerikalıların sorunu değil. Bu hepimizin önemsemesi gereken, tüm Amerikalıların bir sorunu. Tarafsız düşünen herkes kaygılanmalı" dedi.

  İstatistiklere göre beyaz polisler tarafından öldürülenlerin çoğunun Afrikalı Amerikalı olduğuna dikkat çeken ABD Başkanı, emniyet teşkilatına 'içerideki önyargıların kökünü kazmaları' çağrısında bulundu.

  ABD’de protesto gösterileri: 5 polis memuru öldürüldü #10

  ABD’de protesto gösterileri: 5 polis memuru öldürüldü #11

  ABD’de protesto gösterileri: 5 polis memuru öldürüldü #12

  ABD’de protesto gösterileri: 5 polis memuru öldürüldü #13


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir